Klimax 5. rész

Általában egyharmadra tehető azoknak az ötven feletti nőknek az aránya, akik az öregedést ?méltósággal? fogadják.

Ők azok, akik tudomásul veszik az idő múlásával bekövetkező testi változásokat, és igyekeznek a következményeket egészségtudatos magatartással mérsékelni. Sportolnak, egészségesen táplálkoznak, és nem dohányoznak. A változások ellenére is összességében pozitív érzésekről számolnak be. A következő egyharmadot azok a nők teszik ki, akik egyszerűen nem foglalkoznak az öregedés kérdésével. A legkülönbözőbb okok miatt sem az egészségükkel, sem az évek múlásával nem törődnek különösképpen. A harmadik harmadot azok teszik ki, akik nagyon gyakran szednek gyógyszereket, minden testi és szellemi változást aggodalommal vesznek tudomásul. A nőknek mintegy tíz százaléka az idősödést nagyon súlyos fenyegetésként éli át, és ezt a rossz érzést többek között a hormonpótlással próbálják távol tartani.

Természetesen nem vitatható, hogy a változás éveiben igen jelentős biológiai átrendeződés zajlik le a női szervezetben, és ennek gyakran súlyos egészségi következményei is vannak. Ugyanakkor nagyon keveset tudunk arról, hogy az egész folyamatnak milyen mélyebb értelme van, vagyis mit ?akar? a természet elérni azzal, hogy egy bizonyos életkor után teljesen átállítja a női szervezet hormon működését. A termékeny években a magas ösztrogén termelés tartja fenn a rendszeres peteérést, és ezzel megteremti a terhesség előfeltételét.53511A nők szervezetében más hormonokból is sok van a nemileg aktív években. Ezekre valószínűleg azért van szükség, hogy a gyermekneveléssel járó terheket tartósan és hozzávetőlegesen azonos érzelmi-indulati szinten viseljék. Más szavakkal: bizonyos hormonok (is) teszik a nőket jó anyává, türelmessé és gondoskodóvá. Kérdés ezek után, hogy ha ezeknek a hormonoknak a mennyisége lecsökken a szervezetben, tekintsük-e ezt egyáltalán hiánynak? Hiszen a nők ebben a korban már nem szülnek, szoptatnak, nincs szükségük arra a végtelen kitartásra és türelemre, ami nélkül alig lehet átvergődni a kisgyerekes életszakaszon.

A hormonszint változását akár egészségesnek is tekinthetnénk, hiszen számos bizonyíték van arra, hogy ez akadályozza a daganatos betegségek és egyes időskori elváltozások kialakulását. Vagyis egy bizony hormonösszetétel és hormonszint csak egy bizonyos életkorban szükséges a nők számára. Miért kell nagymama korú nőknek csak azért hormonpótlást adni, hogy bizonyos, az aktív korú nőkre jellemző állapotot fenntartsunk náluk ? kérdezik a témával foglalkozó szakemberek.

Vagyis itt az ideje, hogy megváltoztassuk az öregedéssel, és különösen a nők öregedésével kapcsolatos eddigi nézőpontunkat. A harmadik életszakasz ugyanis a nők számára különösen sok lehetőséget kínál, ha nem rémülettel közelednek hozzá. Aki képes a változásokat természetes folyamatként szemlélni, az a veszteségek mellett számos új lehetőségre is bukkan. Az idősödő férfiak és nők életmódját, egészségi állapotát, hangulatát összehasonlítva, egyértelmű, hogy az utóbbiak nagyobb tartalékokkal és változási potenciállal rendelkeznek. Még akkor is, ha erőteljes (gyógyszer-kereskedelmi) nyomás nehezedik rájuk, hogy többet foglalkozzanak a veszteségeikkel, mint a lehetőségeikkel. A párnak újra kell definiálni kapcsolatát. De lehetőség is arra, hogy az ember meglévő energiáit már ne csak a gyerekeire, hanem önmagára, kapcsolataira, hobbijaira is szentelje.

Klimax idején sérülhet a női identitás is, ha fiatalabb korban túlságosan hangsúlyozott volt a külső szépség, a fizikai vonzerő. Napjainkban a női identitás egyre inkább a jó külsőre, a szépségre épül, éppen ezért súlyos önértékelési zavarok jelentkezhetnek a klimaxos nőknél. Egyre gyakoribbak a medicina által felkínált ?megfiatalító? plasztikai műtétek.
5352A szépségipar és a kozmetikai sebészet technikáinak fejlődése és egyre nagyobb elérhetősége is nagyban hozzájárul a külsővel való krónikus elégedetlenséghez. Ez aztán visszahat ezen technikák fejlődésére, fenntartva ezzel a keresletet irántuk. Az illúziót ti. fiatalabb vagyok – ideig-óráig valóban megadják, de inkább nehezítik az idő múlásának az elfogadását és ezzel együtt az ifjúság elengedését. (Érdekes adat: a kozmetikai sebészeti betegek 20 %-a ma is ?visszajáró!) Ha sikerül ezeket a változásokat elfogadni, beletörődni az idő múlásába, új távlatok nyílnak.

Gyakran ekkor válik elkerülhetetlenné és szükségessé, hogy az ember rendbe tegye a személyiségének és családi, baráti kapcsolatainak olyan zavarait, amelyeket régebben elhanyagolt és igyekezett nem észrevenni. Ha sikerül új öndefiníciót találni, elfogadni magát, mint egy középkorú nőt, előtérbe kerülhetnek a személyiség rejtettebb oldalai. Ilyen a másokon való segítés, gondoskodás igénye, a fiatalabb nemzedék támogatása, hogy céljait elérje. Képessé válhat arra, hogy a fiatalokkal ? gyermekeivel és kollégáival ? ne rivalizáljon, hanem legyen inkább büszke rájuk.

Forrás: