Olimpikon gondolatok

Tudósok arra voltak kíváncsiak, hogyan működik az önszuggesztió, ha a sportteljesítményünkről van szó. Nem árt az állandó ismételgetés mellett, ha azt sugalljuk, hogy sikerülni fog.

Antonis Hatzigeorgiadis sportpszichológus és a görögországi Thessaly Egyetem Testedzés és Sporttudományi Tanszékének munkatársai arra voltak kíváncsiak, hogyan működik a sportteljesítmények terén az önszuggesztió. A vizsgálatok eredményeiről a Perspectives on Psychological Science című lap legközelebbi számában olvashatunk.

Ahogy az várható volt, az eredmények azt mutatták, hogy valóban nagy ösztönző hatása van annak, ha sportolás közben saját magunk számára állandó ismételgetés mellett azt sugalljuk, hogy sikerülni fog végrehajtani az adott feladatot, de emellett arra is fény derült, hogy más-más helyzetben más-más módon működik ez a folyamat. Ha például egy új sport elsajátítására készülünk, sokkal hatásosabb, ha technikai utasításokat mondogatunk magunknak, mintha általános ösztönző szavakkal próbálnánk csak segíteni magunkon, ugyanakkor erőt igénylő sportoknál, vagy versenyhelyzetekben épp az utóbbira van jobban szükség.

sport38

Emellett az is kiderült a vizsgálatok során, hogy az önszuggesztió sokkal jobban működik olyan feladatok esetében, ahol finomabb mozgásra van szükség – például egy golflabda elütése -, mint olyanoknál, ahol az egész testet meg kell dolgoztatni, például kerékpározás során.  Ennek valószínűleg az az oka, hogy ez az eljárás a koncentrálásban segít leginkább, ezért is használható jobban olyan esetekben, amikor új dolgot tanulunk, mint amikor már egy jól elsajátított sportot gyakorlunk.

„Az elme vezérli a cselekedetet. Ha sikerül szabályozni a gondolatainkat, sikeresebb lesz a kivitelezés is. Az önszuggesztiónak két alapvető célja van: növelni a potenciált és a legjobbat kihozni magunkból versenyhelyzetben.” – foglalta össze megfigyeléseit Hatzigeorgiadis.

Forrás: