Fejjel a hófalnak

Akiknek a sport- és az adrenalin-függőségre való hajlandóság a vérükben van, már sok őrültséget kipróbálhattak. Ilyen az a sport is, ahol fejjel előre kell csúszni 1,2 km-en keresztül.

Szkeleton egyrészt jelenti az Amerikából származó csúszó sportot, másrészt egy angol szó magyarosítását. A kettő közötti kapcsot az a pillanat adja, mikor egy csontváz (angolul: skeleton)-szerű eszközön csúszkáló emberek nevet akartak adni szabadidős tevékenységüknek.

Az őrület eredete

Végül így született a szkeleton, ami régebbi a hivatalosan bejegyzett szánkónál is. Egészen az 1800-as évekig vezethető vissza, amikor Sankt Moritzi sportolók kifejlesztették azt a sportot, aminél hamarosan az emberek fejjel előre csúszkáltak lefelé a domboldalakról. Nevét pontosan 1892-ben kapta, amikor megjelentek a csontvázra emlékeztető siklóalkalmatosságok. 5833Nem ajánlott kezdőknek

Ez nem egy egyszerű sport, kötélidegeket kíván, vagy egyszerűen némi halálvágyat. Más, mint egy egyszerű szánkózás:

A: mert nem háton fekszünk a deszkán, hanem hasalunk rajta.

B: mert nem a lábunk van elől, hanem az arcunk.

Akiknek ez még nem lenne elég, azok jobb, ha tudják: az 1,2 km hosszú pályán a versenyző akár 130 km/h sebességre is felgyorsulhat. Ezt a két adatot jobb észben tartani.

A szkeleton versenyekről

Egy hivatalos versenyen két futamból derül ki, hogy ki a mezőny legjobbja. Az első részletben még bárki indulhat, az a selejtező. A második futamban viszont már csak a legjobbak vehetnek részt. Férfiak közül húszan, a nők közül a legjobb tizenkét versenyző állhat újra rajthoz. A végső sorrendet már a két futam alapján összesített eredményekből állapítják meg.5834Férfi és női szkeletonozók

Nem csak egy szimpla versenyen van különbség férfi és női versenyzők között. Csúszó eszközük is különböző, idomul a nemi adottságokhoz. A szánkó-féleségek, amiről a sport nevét kapta, nem annyira csontvázakra, inkább gördeszkákra hasonlítanak. Méretük változó, 80-120 cm hosszúak. Férfiaké 33-43 kg, nőké 29-35 kg.

Hibrid versenyek

A szkeleton eddig négyszer szerepelt a téli olimpián. Az 1928-as, illetve a ?48-as részvétele után egy hosszabb szünet következett, amit a 2002-es, Salt Lake City-ben tartott játékok törtek meg. Nők 2000 óta vesznek részt a különféle versenyeken.

Különlegesség, hogy a bobosok és a szkeletonosok egy nemzetközi szövetség alá tartoznak, ez pedig a FIBT, avagy a Federation Internationale de Bobsleigh et de Togogganing. A sporthatárok feszegetésére rendeztek 2007-ban és 2008-ban is kombinált versenyt, amelyben a két sportág képviselő együtt vesztek részt, közös csapatokat alkotva

Forrás: