Fallabda – Milyen a magyar squash?

A squash magyarországi felméréseiből kiderül, hogy a fallabdázók általában 19 és 39 év közöttiek, akik legalább középfokú végzettséggel rendelkeznek és városlakók.

Kezdjük az alapoknál: ha valakinek az a szó, hogy squash, csupán valami homályos asszociációt ébreszt, aminek köze van a sporthoz – az nem téved. A squash, magyarán fallabda egy, a teniszhez pár alapvető kellékében, mint az ütő, labda és minimum egy társ, nagyon hasonló játék.

A fallabda lényege, hogy zárt teremben egy falon pattanás közbeiktatásával ütjük a labdát társunknak, majd reménykedünk, hogy ő nem tudja visszaütni. Az eredményesség kedvéért ajánlott taktikázni.

Plattyan, tottyan

A fallabda Angliából származik, elődjének pedig a rackets-nak nevezett ütős játék számít. A játékot rabok találták fel. Később egy iskolában jöttek rá unatkozó diákok, hogy nem muszáj közvetlenül egymásnak adogatni a labdát, sokkal érdekesebb és nehezebb a játék, ha egy puhább labdával és egy fal segítségével játszanak.

Az elnevezés is erre utal: a squash szó magyarul úgy fordítható, hogy szétlapít, összeprésel, valamint plattyan, tottyan.

squash

Nem egészen fallabda

Magyarországon a squash ismertebb neve fallabda, azonban ez az elnevezés nem pontos. A "fallabda" igazából egy kategória, amelybe olyan rokon sportágak tartoznak, melyekben kézzel, ütővel, vagy valamilyen más eszközzel a falra, vagy a falakra juttatják a labdát (ide tartozik a teljesség igénye nélkül: racket, racket ball, hard ball, fives, hands, pelota, és természetesen a squash is).

Bussinessman-sportág

Volt. De immáron egyre több ember hódolhat neki. A fenti kifejezés azt jelzi, hogy csupán a felsőbb osztálybeliek hódolhatnak ennek a sportnak. Beláthatjuk: ez nem igaz. Ugyan a terem bérlése és a játékhoz szükséges eszközöknek borsos áruk van, de mozgásmániásoknak tökéletes, ugyanis ez a sport remek kikapcsolódást nyújt.

Magyar fallabdázók

Magyarországon az 1980-as évek végétől kezdve alakultak ki az első squash-párti egyesületek. Napjainkra több mint 36 egyesület küzd 4 kategóriában az osztálybeli Magyar Bajnoki címért, illetve a Magyar Kupa megszerzéséért.

Támogatói gondolnak az amatőr játékosokra is: egyre több squash pálya épül, mára majdnem minden vidéki városban találunk. A Magyar Fallabda Szövetség adatai alapján az országban eddig több mint félmillió ember próbálta már ki a fallabdát. Az igazolt versenyzők száma folyamatosan nő, jelenleg közel ötszáz versenyzőt tartanak számon.

Forrás: