Kergesd el a rákot! – 2. rész

A cím utal arra, hogy ma már számos újdonság: technika, eszköz, diagnosztika és terápia lelhető fel, melyek segítségével egyre több daganatos beteg gyógyulhat meg.

Az emlősebészet XXI. századi kihívása az onkoplasztika

„Az iménti bemutatók követendő példát mutatnak arra, hogyan lehet a női szépség értékét őrizni és megtartani.”– dicsérték meg még az orvosok is a „civil” női kezdeményezéseket. Dr. Mátrai Zoltán főorvos, Dr. Gulyás Gusztáv professzor – a rekonstrukciós részleg vezetője, plasztikai sebész- és Tínusz Anikó főnővér elsőként a szűrés fontosságát hangsúlyozta.

Dr. Mátrai Zoltán szerint a kiválóan működő, ingyenes szűrést az érintett (45-60 év közötti) nők csupán 38%-a veszi igénybe, pedig a 2 éves intervallumonként javasolt mammográfia sugárdózisa miatt nem kell aggódni, nem veszélyes, viszont lehetőséget nyújt a daganatok korai felismerésére, amikor a betegség még 85-90%-ban gyógyítható. Hazánkban évente 7300 beteget regisztrálnak, ebből 2000-ren halnak meg. A szűréssel a mortalitáts lehetne csökkenteni.

Az újdonságként számon tartott onkoplasztikai sebészetről szólva elhangzott, hogy ez egy emlőmegtartó és helyreállító műtét-technikai csoport, – emberközpontú szemlélet és technika, melynek során különböző szakorvosok dolgoznak együtt, ráadásul az emlőrák terápiás nővéreket speciálisan képezik.

Az intézetben készített kérdőív szerint 500 teljes emlőeltávolítás előtti beteg 50%-ban szeretne rekonstrukciót, de ami a megdöbbentő, hogy életük féltésén túlmenően, sokszor nem is a családjuknak, hanem a munkahelyüknek akarnak megfelelni.

daganat%252820%2529

Dr. Gulyás Gusztáv úgy véli, hogy a rekonstrukciós műtétéknél a mikrosebészet jelent áttörést. Jelenleg három alapvető eljárást alkalmaznak: a saját szövettel (hasfalból) való emlőpótlást, a hátizom felhasználását implantátum beültetésével, és az azonnali rekonstrukciót (a daganat eltávolításakor) implantátum beültetésével. A rekonstrukció minden mellműtött nőnek ingyenesen jár, és már 10 megoldás közül lehet választani. „Amit kívánok a hölgyeknek: pozitív életszemlélet, és hogy őrizzék meg a nőiességüket, s ha kell, küzdjenek érte.”

A rák lelki értelemben fertőz!

Hölgykoszorú zárta a nyílt napot – az intézet betegeinek speciális segítői: Dr. Riskó Ágnes pszichológus, Pongrácz Adrienn dietetikus, Dr. Dumele Andrea a Fájdalomcsillapítási Ambulancia orvosa és Gárgyán Katalin mentálhigiénikus.

Dr. Riskó Ágnes szerint a legfontosabb, hogy a betegek kifejezhessék érzéseiket és tudják, hogy mi történik velük. 25%-nak szüksége van lelki segítségre, hogy ne önmaga büntetésére használja betegségét, vagy drasztikus esetben ne „meneküljön” öngyilkosságba. Nem csupán nekik, hanem az őket ápoló hozzátartozóknak is szükségük van támogatásra.

A családtagok- és ez elég rémisztő statisztika – 40-60%-a megbetegszik,- a rák fertőző lelki értelemben. Ezért az intézet pszichológusai mindent megtesznek, hogy a betegek és családjuk pszicho-szociális nehézségeit enyhítsék.

olajat_a_mellre Tudj meg töbet a női mellről!

Pongrácz Adrienn szerint a daganatos betegnek nem diétáznia kell, hanem az életmódján egy kicsit változtatnia – beleértve az egész családot.

A táplálkozásban törekedni kell a természetesre, az élő és friss alapanyagokra és kerülni kell a konzervált, előre csomagolt, pácolt, füstölt, túl zsíros ételeket.  Minden csütörtökön interaktív, nyílt foglalkozást tartanak ahol praktikus tanácsokat is kapnak az érdeklődők.

Dr. Dumele Andrea elmondta, hogy sajnos az orvosképzésben még nincs fájdalomcsillapítási szakvizsga, így fájdalomcsillapítási kultúránk is hagy kívánnivalót maga után. A kompetencia a háziorvosok kezében van, viszont beutalóval fel lehet keresni az erre specializált szakembereket a fájdalomcsillapítási ambulanciákon.

A laikusok számára rendezett nyílt nap tapasztalatainak summázata: A pozitív hozzáállás és a gyógyulásba vetett hit – amiért az intézet orvosai, nővérei nap, mint nap megdolgoznak- csodákra képes.

Forrás: