Mi történik, ha nem sikerült bejutni az egyetemre?

Nem kell kétségbe esniük azoknak a fiataloknak, akiknek első nekirugaszkodásra nem sikerül a főiskolai vagy egyetemi felvételijük. Az állam nekik két éves ingyenes szakmaszerzésre ad lehetőséget.

„Közeledik a felsőoktatási ponthatárok kihirdetése, így ideje gondolni arra is, hogy mi lesz akkor, ha nem sikerül felvételt nyerni a hőn áhított szakra” – mondta Virág Gergő, a Klebelsberg Kuno Szakközépiskolát fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke.

Már egy hónap sincs hátra az idei egyetemi, főiskolai ponthatárok kihirdetéséig, amelyet országszerte több tízezren várnak. A tény azonban az, hogy a felsőoktatás elmúlt években megkezdett átalakítása miatt mind több fiatalnak kell felkészülnie arra, hogy nem, vagy nem abban az évben tud tanulmányokat kezdeni abban az intézményben, melyet kiválasztott magának. Ebben a helyzetben, egyáltalán nem “pótlólagos”, hanem a munkaerőpiaci-érték szempontjából reális megoldás lehet az államilag támogatott, zömében két tanéves szakképzés választása.

„Az a 18-19 éves fiatal, akinek első nekirugaszkodásra nem sikerül a felvételije, mérlegelhet úgy, hogy él a jogszabály által biztosított ingyenes lehetőséggel, és két évet szakmaszerzésre áldoz, hogy a következő évben vagy a szakmai záróvizsgáját követően próbálkozzon újra a felsőoktatás világában” – fogalmazott Virág Gergő. – „Így olyan, a fenntartásunk alatt működő intézményekben is megszerezhető képesítéseket, érdekes, jó kereseti lehetőségeket kínáló szakmákat lehet megszerezni, amellyel még egy később, esetlegesen sikertelen felvételi esetén is reális esély van a munkaerő-piaci érvényesülésre, azaz egy állás megszerzésére és egzisztencia építésére.

Forrás: