Hogyan hat a gyerekre a kényszerláthatás?

Hiánypótló kutatás indul 2015 januárjában, melynek során az erőszak, a válás és a válás utáni „kényszerláthatás” gyerekekre gyakorolt hatásait vizsgálják majd.

A családon belüli erőszak jogi szabályozásának előmenetelét jelentősen nehezíti, hogy 1998 óta nem készült kutatás a témában, így nincsenek friss információk a jelenség ellen küzdő civil szervezetek és vállalatok kezében. 2015-ben hiánypótló kutatás indul útjára: a fókuszában az ún. „kényszerláthatás” témája áll és arra keresi a választ, hogy hogyan élik meg a bántalmazott nők és gyerekeik azt, hogy a hatóságok, intézmények figyelmen kívül hagyják a partner bántalmazásának tényét, amikor engedélyezik a bántalmazónak a láthatást, lehetőséget adva ezzel arra, hogy a bántalmazó továbbra is hatalmat gyakoroljon a családtagjai felett.

Tóth Györgyi, a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület munkatársa elmondta: „Egyesületünkhöz évente mintegy 1100 nő fordul segítségért, a NANE-PATENT közös jogsegélyhez, illetve a PATENT Egyesület önállóan is működő jogsegélyszolgálatához pedig további 400 fő. Jelentős részük küzd a párkapcsolati erőszaknak egy eddig meglehetősen elhanyagolt elemével, az ún. „kényszerláthatással”. Ez a terület teljesen feltáratlan: egyetlen kutatás, felmérés, statisztika sem áll rendelkezésre, mely alapján a jogvédelmet keresők alátámaszthatnák, hogy nem egyedi, hanem intézményes problémára szeretnének megoldást találni. A jogalkotást és a jogalkalmazást gyakorlatilag lehetetlen jobb irányba befolyásolni a tényeket bemutató felmérés hiányában, így a jogfejlesztés is lehetetlenné válik.”

shutterstock_44895325

Az AVON a nők vállalataként évek óta aktív küzdelmet folytat a családon belüli erőszak ellen. Társadalmi szemléletformáló kampányokkal igyekszik felhívni a figyelmet a probléma fontosságára, és adományokkal támogatja a jelenség ellen küzdő, civil szervezetek munkáját.

„Az együttműködés több évre nyúlik vissza, és büszkeséggel tölt el bennünket, hogy ezen évek alatt fontos eredményeket értünk el a családon belüli erőszak kérdésében, a jogalkotás segítésében. Ennek a kampánynak a következő eleme a mostani összefogás, melynek keretében több mint 2,5 millió forinttal támogatjuk az Egyesületet, egy kétségkívül hiánypótló kutatás indításában” – mondta el Végh-Kósa Anita, az AVON kommunikációs vezetője.

 „A kutatás várhatóan online kérdőíves, valamint mélyinterjús formában zajlik majd. Minimum 200 online kitöltésre és 40 mélyinterjúra számítunk. Az eredmények tudományosan elfogadott, nem reprezentatív, de lakóhely, társadalmi réteg, a válaszadók által megnevezett tipikus problémák szempontjából jól bontható és bemutatható adatoknak számítanak majd, melyek alkalmasak arra, hogy egy előzetes, ugyanakkor pontos képet nyújtsanak a jelenség jellemzőiről” – mondta el Tóth Györgyi.

Forrás: