Videojáték-függő vagyok!

Az életem véget ér, ha konzol kerül a közelembe. Szenvedélyek egy helyben ülve, géphez ragadva, egy szál magunkban

A videojáték-függőség szinte egybeolvad a számítógép és internet függőséggel. Részben azért, mivel ennek az irányíthatatlan szenvedélynek könnyedén hódolhatunk az számítógépre töltött, vagy online módon történő játékok segítségével is.

Felmerülő kérdések

Káros-e a videojáték? Az erőszakos játékoktól agresszívvá válhatunk? Van olyan határvonal, ami után nincs visszaút? Mikortól válik függővé valaki? Ezek, és ehhez hasonló kérések tömkelege lepi el az aggódó szülőket, családtagokat. Megválaszolni azonban közel sem ilyen egyszerű, mivel számos egyéb tényező befolyásolja a szenvedélye rabjává váló játékost. Emellett a témában végzett kutatások sem adnak egyértelmű eredményeket.

Kockak Tudj meg többet a szenvedélybetegségekről!

Kik válnak függővé?

Bárki áldozatául eshet az ártalmatlannak tűnő videojátékoknak. A heti néhány alkalom napi szintűre növekszik, majd a játékkal töltött idő egyre hosszabb részét teszi ki a mindennapoknak, háttérbe szorítva szociális életünket. A videojátékot űzők kb. 10-15 % válik függővé. Ezek a személyek áltagosan legalább 6-12 órát töltenek a gép mellett naponta.

Gyilkolunk, vagy gondolkodunk

A videojátékok nem csak a pisztollyal lövöldözésről szólnak. Egyes típusaik logikai gondolkodásra, problémamegoldásra sarkalja a játékost. Ez a tevékenység pedig a hétköznapok során ugyancsak kamatoztatható a folyamatos változó szituációkban. Emellett azonban számos változat valóban az agresszióra és erőszakos cselekedetekre épít a játék alatt.

jatek480

Szenvedélybetegség

A videojáték-függőség hasonlít más szenvedélybetegségekhez. Ebben az esetben is erős érzelmi kötődés alakul ki a tevékenységgel, így annak megszűnése drasztikus reakciót válhat ki a játékosból. Emellett a társadalmi szokások megváltoznak, a szociális kapcsolatok beszűkülnek és valamennyi külvilággal történő érintkezés leredukálódik.

Az egyénre gyakorolt hatása

Elsősorban a 10 éven aluli gyerekek esetében figyelhető meg, hogy a túlzott videojáték, ami közben akár több mint fél napon keresztül erőszakos tevékenységet folytat elméletben a számítógép előtt ülve a gyermek, valóban hajlamossá teszi az agresszióra a mindennapokban. Eközben az elszigeteltség fokozódik, illetve a folytonos játék utáni sóvárgást, koncentrációvesztést okoz. Testi tünetei között szerepelnek a gyakori izomgörcsök, végtagmerevedés.

Jó lesz vigyázni

Előjelek itt is vannak, bár ezt elsősorban a játékos és nem a külvilág érzékeli. A szülők leginkább a játékkal töltött időt szabályozva előzhetik meg a függőség kialakulását, ezzel elkerülve a későbbi problémákat.

Forrás: