Szénanátha, ételallergia és társaik ? melyek a leggyakoribbak?

Nem kevés embert érintenek, s bár egyes fajták tünetei csak kellemetlenséget okoznak, van, amelyik allergia súlyos esetben halállal is járhat.

Európában nyolcvanmillió embert tartanak nyilván különböző allergiás betegségekkel. Az emberek jelentős része szenved hisztamin-túlérzékenységben is, noha nem tud róla – aztán elég egy kis mennyiség bizonyos élelmiszerből, és jönnek a tünetek. Melyek a leggyakoribb allergiák?

A világ népességének több mint hét százaléka szenved az asztmától –  a felnőttek körében 6 százalék körül alakul az arány, a gyermekeknek nagyjából tíz százalékát érinti. Hazánkban az asztma előfordulása több mint 6 százalék – gyerekek esetében 5 éves kor alatt tapasztalják először, a felnőttek csak 12 százaléka ismerte betegségét már gyermekkora óta.

A rhinitis, azaz orrnyálkahártya-gyulladás

Városban gyakoribb, mint vidéken. Ide tartozik a túltengéses orrnyálkahártya-gyulladás, az idült orrnyálkahártya-gyulladás és a szénanátha. A szénanátha valójában szezonális allergiás nátha – akkor okoz elsősorban tüneteket, amikor egy-egy allergén virágzási periódusa tart. Kiváltják különféle virágporok, azaz pollenek vagy gombaspórák is. A beteg tüsszög, orrdugulása és vizes orrfolyása van, orrában és torkában viszkető érzést észlel. Mellette előfordulhat a szem viszketése, könnyezés, vörössé váló kötőhártya, de szemkörnyéki ödéma is. Az allergiás nátha és az allergiás eredetű kötőhártya-gyulladás együttesen okozza a tüneteket, melyeket még fejfájás, fáradtság és a koncentrálóképesség csökkenése is súlyosbíthat.6600Hazánkban az allergiás szezon kora tavasszal kezdődik, ekkor kezd el virágozni a nyír, a kőris, a mogyoró- és a nyírfa – pollenjeik okozzák a tüneteket. Ennél jellemzőbb az április végétől júliusig tartó időszak, amikor a füvek és egyes gabonafajták okoznak problémát. Augusztustól szeptemberig, októberig a gyomok miatt alakul ki allergia, gondot okoz az üröm-, útifű-, a csalánfélék és persze a hazánkban nagyon sok helyen megtalálható parlagfű. A parlagfűre allergiásoknál előfordulhatnak keresztallergiák is. Ezeket olyan gyümölcsök, zöldségek is kiválthatják, mint a görög- és a sárgadinnye, az uborka, cukkini, paradicsom, tök, de a banán, a kamilla vagy a napraforgó is. Persze, ez nem mindenkinél jellemző, de nem árt vele vigyázni.

Ételallergia

Leginkább gyerekkorban és főként csecsemőknél jelentkezik, de idősebb korban általában kinövik a kicsik: az emésztőrendszer beérik és egyre kevésbé szívódnak fel olyan anyagok, amelyek allergiát hozhatnak létre. Az ételallergiások száma sajnos egyre nő, a felnőttek nagyjából 2 százaléka szenved tőle, gyerekeknél ez 6 százalék.

Az étel-intolerancia, tehát elviselési képtelenség nem azonos az ételallergiával – előbbi kellemetlen tüneteket okoz, utóbbi azonban akár halált is. Az ételallergia az immunrendszer túlérzékenysége. Az allergiások érzékenyek a tejre, búzára, tojásra, szójára – ezek általában gyerekkorban kinőhetőek – de akinél diónál, mogyorónál, halnál vagy ráknál is megvan, valószínűleg egy életre szól. Az allergia tünetei az étel elfogyasztása után pár perccel, de néhány órával később is jelentkezhetnek.6601Tünetei a száj zsibbadása, a bőr viszketése, csalánkiütés, az arc, a nyelv, a torok vagy a test más részeinek megduzzadása, a légzés zihálóvá válása, az orr nyálkahártya megduzzadása, súlyos esetben légzési nehézség. Tünet lehet a hasi fájdalom, hasmenés, émelygés, hányás, szédülés és ájulás és az ekcéma is. Súlyosabb tüneteket okoz az anafilaxia, mivel ilyenkor beszűkülnek a légutak, a torok duzzad, összehúzódnak a hörgők, hörgőcskék. Gyors a pulzus; csökken a vérnyomás, súlyos esetben eszméletvesztést okozhat, esetleg halált.

A leggyakrabban bizonyos fehérjék váltják ki az ételallergiát: tojás, hal, rákfélék, olajos magvak, gyerekek esetében ezekhez a tehéntej, a búza, a szójabab, az eper és a málna is társulhat. A csoki ritkán okoz gondot.

Gyógyszerallergia

Leggyakrabban antibiotikumok  és a nem szteroid alapú gyulladáscsökkentők okoznak reakciókat. Hogy kialakul-e a túlérzékenység, az függ a gyógyszer vegyi összetételétől, molekuláris súlyától, de befolyásolja a beteg genetikai állománya, kora, neme; HIV-, herpesz vírus vagy mononucleozis vírusfertőzés, vagy nem megfelelő vese és/vagy májfunkció jelenléte is.

Vannak nem-allergiás és allergiás reakciók is, előbbieket a gyógyszer farmakológiai hatása váltja ki, és a mennyiségtől függ a reakció. Nem előrelátható és a dózistól független reakció is van – ritka, de akár halállal is járhat. Az allergiás reakció megelőzhető a kórtörténet alapos ismeretével, és a gyógyszer megvonása azonnal enyhíti a tüneteket.

Latex allergia

Kevés, 2-6 százalékra becsülhető azok száma, akik ebben szenvednek, de gyakori az egészségügyben dolgozók körében. Az allergia kialakulhat latexre, annak keverékére vagy mindkettőre. Csalánkiütést okoz, előfordulhat légzési nehézség, asztma, angioödéma, anafilaxia és kóros gyulladásos bőrreakció is.  Latex érzékeny betegek bizonyos ételekre is érzékenyek lehetnek egyidejűleg ? ezek közé tartozik a banán, avokádó, a dió, mogyoró, de a répa, paradicsom, zeller, eper, őszibarack, málna vagy a szőlő is.6602Fém allergia

A fémallergia kevésbé ismert, pedig egy egyszerű nikkel ékszer vagy bizsu is jelentős gondokat okozhat. Az izzadtság az apró fémrészecskéket képes kioldani a fém ékszerekből. A nikkel fordul elő leggyakrabban környezetünkben, ezért erre vagyunk a legérzékenyebbek. Még a fogak koronáiban, sőt a legtöbb fémtárgyban ott van, mint ötvöző elem. De allergiát okoz a króm, a kobalt, a higany, valamint az arany és ezüst is.

Fémérzékenység esetén a bőrön eleinte kizárólag a fémmel érintkező bőrfelületen – fülcimpán, fülbevaló alatt – viszketés, kipirosodás, azaz gyulladás jelentkezik. Nedvedző hólyagocskák is előjöhetnek – súlyosabb esetben a test más részeire is átterjednek a tünetek.

Napallergia

Különös, hogy sokaknak krém nélkül nem is ajánlott erős napra menni, a bőr fokozott fényérzékenysége miatt – mert kiütések jelennek meg a bőrön. De vannak, akik épp a napozókrémekre lesznek allergiások. Akkor van szó betegségről, ha a ruha alatt is jelentkeznek tünetek, nemcsak a napsütötte testrészen. Kialakulása függ a bőrszíntől, a bőr pigmentációjától, a szeplők és anyajegyek számától is. Az UV-B sugárzás mellett az UV-A sugárzásnak is nagy szerepe lehet benne. Tünetei lehetnek kisebb csalánkiütések, de nagyobb piros foltok és akár pattanásos elváltozások is jelentkezhetnek.

Forrás: