Mitől vagyunk agresszívek?

A düh és az agresszivitás természetes emberi ösztön, mindannyiunk életében jelen van

Vannak azonban olyan emberek, akik nem tudják kontrollálni indulataikat és agresszív viselkedésükkel veszélybe sodorják magukat és másokat is. Általában azonban tudjuk meddig szabad elmenni, így önmagunk és mások veszélyeztetése helyett a konfliktushelyzet rendezésére, a probléma megoldására fordítjuk energiáinkat.

Az agresszív viselkedés okai

Személyiségzavar

Az agresszív viselkedésnek számos oka lehet, de leggyakrabban személyiségzavarra vezethető vissza a probléma.  A személyiségbeli változások közül az antiszociális és a borderline személyiségzavarra jellemző leginkább az agresszív megnyílvánulásokra való hajlam. Ezekben az esetekben a fokozott indulatosság már a serdülőkor környékén megmutatkozik.

pszichiatriai_betegseg

Az ilyen személyiségű emberek általában kedvesek, simulékonyak, de könnyen kijönnek a sodrukból, mások számára jelentéktelen eseményekre is dühösen, támadólag reagálnak. Lobbanékonyak, haragjuk elsöprő és a későbbiekben sem mutatnak megbánást. Sokszor tárgyakon vagy másokon vezetik le dühüket, éppen ezért gyakran kerülnek összeütközésbe a törvénnyel. A dühkitörések számát és mértékét a stressz és az érzelmileg megterhelő helyzetek tovább fokozzák.

Az utóbbi évek megfigyelése, hogy a személyiségzavarban szenvedők könnyebben válnak az alkohol vagy a kábítószerek rabjává, és ezek hatása alatt sokkal agresszívebben viselkednek, mint az átlagember.

Pszichiátriai kórképek és egyéb komoly betegségek

A személyiségzavarok mellett szenvedélybetegség vagy komolyabb pszichiátriai kórkép, például mánia, demencia, skizofrénia vagy pszichózis is okozhat agresszív viselkedést. Ritkábban cukorbetegség mellett kialakuló vércukorszint ingadozásra vagy koponyatraumára, esetleg tumorra vezethető vissza a kontrollálatlan indulat.

Az agresszivitás kezelésében elsődleges a szervi ok megszüntetése, illetve a komoly mentális betegség kezelése.

Amennyiben személyiségzavar áll a tünet hátterében, akkor a pszichoterápia, illetve az agresszió kontrollálására javasolt technikák elsajátítása a megoldás. Az ülések során a páciens megtanulja a dühét a megfelelő formában kifejezni, majd elnyomni, és végül megnyugodni.  Elsajátít olyan relaxációs technikákat, melyeket a megfelelő pillanatban elővéve kézben tudja tartani az indulatait.

Megtanulja, hogy mik azok a hibás gondolkodási sémák, melyeket kerülni kell, és hogyan lehet az agresszivitásban rejlő energiákat problémamegoldásra fordítani. A terápiát bármikor el lehet kezdeni, nem csak akkor kell orvoshoz fordulni, amikor már nyilvánvalóak a problémák.

vid4u.init(480,360,’Yxu0FQQ9yi’,null,3);

Forrás: