Mi is az az allergia?

Minek köszönhető az, hogy miközben a másik ember nyugodtan elmegy mellette, belőlünk azonnal keserves tüneteket vált ki egy növény, vagy egy állati anyag?

A jól ismert és egyes évszakokban nagyon sok ember életét megkeserítő probléma neve: allergia. Az allergiások szervezete érzékeny, emiatt olyan növényekre, anyagokra is reagál, melyek az emberek többsége számára semmilyen gondot nem jelentenek. Vajon miért?

A testidegen anyagokat, vagyis antigéneket, melyek a szervezetben allergiás reakciót váltanak ki, allergéneknek nevezzük. Sokszor nem is gondolnánk, hogy összefüggés lehet egy szénanátha, egy asztma vagy akár csalánkiütés között, pedig mindegyiket az allergia okozza…Allergének a különféle virágporok, a házi poratka, az állati szőr, de olyan ételek is, mint a tej, a tojás, a bab, a borsó, a dió…

Ha allergiára hajlamosak vagyunk, az allergén bejut a szervezetünkbe, az védekezni kezd ellenanyagok ? azaz antigének semlegesítésére való fehérjék ? termelésével. Az antigén és az ellenanyag között azonban a testen belül reakció játszódik le, emiatt alakulnak ki az allergiás tünetek.6561Könnyen hozzánk férnek…

Az antigéneknek, melyek a szervezetbe bejutnak, igen egyszerű a dolguk: mivel oldódnak a vízben, a test számos részébe beférkőznek a nyílásokon keresztül. Leggyakoribb, hogy a tüdőbe – mivel ez a legkönnyebben megközelíthető bejárat. A lélegzetvétellel antigénnel teli levegő jut a tüdők légzsákjainak a felületére. Növényi és állati részecskék kerülnek be a szervezetünkbe. Étellel és itallal is bejuttathatunk testünkbe antigéneket – a beleken át.

A test természetesen védekezik a behatoló vírusok, baktériumok ellen: első védelmi vonalnak számítanak a globulinokat termelő sejtek – a csontvelőben keletkeznek, az idegen anyag bejutására reagálva. Azt a globulint, amelyik reagál az allergénekkel és allergiát vált ki, IgE-nek nevezzük, így azok az emberek, akikben sok ilyen típusú ellenanyag termelődik, hajlamosabbak allergiás reakciókra.

Különböző anyagokat termelnek és tárolnak a test felszínén – bőr, orr, fül, szem, vagy akár a tüdők és belek hámja –  található hízósejtek. Ezek egyike, a hisztamin okozza az allergiás reakciókat. A IgE ellenanyag ugyanis ehhez tapadva várakozik, és ha a testbe bejut egy megfelelő allergén, kapcsolatba lép vele.6562Kémiai reakció történik a sejt belsejében, amellyel a hisztamin felszabadul a sejtből és bejut a környező szövetekbe, itt bizonyos képletekhez kötődik. A kötődés bekövetkeztével indul el egy folyamat – mely legfeljebb két percig tart -, de az allergiás tünetekben csúcsosodik ki.

Tünetek

Az allergia tünetei attól is függnek, hol érkezett az allergén a testünkbe, valamint, hogy hány hízósejt ad ki magából hisztamint, és mennyit bocsát ki egyszerre. Különválasztható, hogy milyen allergia alakulhat ki, ha a bőrben, a szemben, az orrban, tüdőben, belekben vagy a véráramban szabadul fel hisztamin.

A bőr esetében viszketést, izgalmat okoz, kiütések, fehér dudorodások jöhetnek létre – az ekcéma is ennek a következménye. A szemnél irritáció és könnyezés alakul ki, ez a kötőhártya-gyulladás. Az orrban állandó tüsszögést okoz a hisztamin felszabadulása, az orr nyálkahártyájának sejtjei izgalomba jönnek és nyálkát termelnek: ez a szénanátha. A tüdőben a hisztamin-felszabadulás a hízósejtekből asztmás rohamot vált ki.6563Mivel a belek teljes hosszában előfordulnak a hízósejtek, ételallergia vált ki hisztamin-felszabadulást ezekből a sejtekből, erős hasmenés, gyomorfájás alakulhat ki. Nagyon veszélyes azonban, ha az allergén a véráramba kerül – ez történik a méh- vagy darázscsípés esetén. Egy-két percen belül szétterjed az egész testben, és ez nagyon nagy mennyiségű hisztamin felszabadulásához vezet. Anafilaxiás sokk alakul ki, kiütések kezdődnek szerte a bőrön, a puffadás miatt nemcsak az arc, az ajkak és szemek körüli szövet dagad meg, de a torok is összeszorul, ami könnyen fulladáshoz vezet.

Sajnos manapság a mindennapjainkban az életmódunk is hajlamossá tesz az allergiára. A háztartásban sok vegyszert, tisztítószert, ételeinkben sok a színezék, tartósítószer, lakóhelyünk, de otthonunk levegője sem igazán tiszta. Már kevesebb allergiáért felelős gén jelenléte is elég ahhoz, hogy kialakuljon a betegség.

Forrás: