Infuelnza ellen D-vitamin

Ahogy az idei influenza terjed a világon, sokféle tanács lát napvilágot a megelőzésről. Az oltás a legismertebb és a nemzetközi járványügyi szolgálatok által kiemelten ajánlott eszköz.

Talán kevesebb hangsúlyt kapnak a prevenció olyan területei, mint a cseppfertőzési helyzetek csökkentése, vagy az immunrendszer erősítése, amely olcsóbb és egészségesebb is lehet, mint maga az oltás.

A Health Centralban januárban közzétett tanulmány arról számol be, hogy az emelt dózisú D-vitamin jelentősen csökkentheti a betegség kialakulásának a kockázatát. Elsősorban azoknál a betegeknél, akik korábban hajlamosabbak voltak a légúti fertőzésekre. A közismert C-vitamin mellett mostanában a D-vitamin is a gyógyítók érdeklődésének a fókuszába került. Valójában nem is vitaminról van szó, hanem egy hormonszerű anyagról, amely hozzájárul az aktív hormon termelődéséhez a szervezetben.

A magyar lakosság közel kétharmada D-vitamin hiányos a téli időszakban, sőt, nagyon sokan nemcsak télen, hanem egész évben. Pedig a D-vitamin hiány számos súlyos betegség kialakulásában játszik szerepet.  Különösen figyelni kell a gyerekekre, hat hónapostól ötéves korig, a terhes és szoptató nőkre, a 65 év felettiekre, valamint azokra, akiket nem ér túl sok napfény (például helyhez kötötten, zárt térben élnek)!

A D-vitamin egyébként a bőrben is képződik, ha azt napfény éri. A téli időszakban azonban szinte semmi napfény nem jut el a bőrünkhöz, a légköri szennyeződések elnyelik az ultraibolya sugarakat, így kevesebb D-vitamin tud keletkezni.

A szervezetbe kerülő nehézfémek (ólom, kadmium) is növelik a D-vitamin szükségletét. Ezért a gyakran borús hónapokban táplálkozással kellene magunkhoz venni a kívánt mennyiséget!  Kitűnő D-vitamin forrásaink a halmájolajok, a máj, a tojás, a tej és tejtermékek, a margarinok. A szakemberek szerint sokkal több D-vitamint kellene fogyasztanunk! Ezért is van különös jelentősége annak a szakmai ajánlásnak, amely tavaly született Magyarországon.

halolaj3

A magyar orvostársadalom példátlan összefogásának eredményeképpen elfogadott, úgynevezett D-vitamin konszenzus a korábban ajánlott D-vitamin-mennyiség közel tízszeresének bevitelét ajánlja felnőtt ember számára a novembertől márciusig terjedő időszakban.

bok_vervetel_labor_1801Csecsemőknél 400-1000 NE/nap, gyermekeknek (1-6 év) 600-1000 NE/nap, gyermekek (6 év felett) 600-1000 NE/nap, serdülőknek 800-1000 NE/nap, felnőtteknek: 1500-2000 NE/nap, kövér felnőtteknek 3000-4000NE/nap, terhes nőknek 1500-2000 NE/nap. Különösen fontos tehát a folyamatos pótlás, mivel a hiánya a csontritkuláson kívül számos más betegség kialakulásában is szerepet játszhat úgy, mint szívelégtelenség, érelmeszesedés, daganatos megbetegedések, cukorbetegség.
A D-vitamin nélkülözhetetlen a kalcium felszívódásához, a csontok növekedéséhez, szerepet játszik a modulációs sejtnövekedésben, a gyulladások csökkentésében, és erősíti az immunrendszert. Ugyanakkor a szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy a D-vitamin túladagolásnak lehetnek veszélyei.
Hogy mennyi a megfelelő D-vitamin szükségletünk, ezt laboratóriumi vizsgálattal lehet megtudnunk. Erre vonatkozó beutalót azonban Magyarországon háziorvos nem adhat, legfeljebb szakorvostól kérhetünk, vagy magánlaboratóriumi vizsgálatot lehet igénybe venni.

Forrás: