Száraz bőr – Mit tehetünk a probléma ellen? – 2.rész

A hidratálástól az orvosi kenőcsig

A száraz bőr nemcsak megjelenését tekintve kellemetlen – fájhat, viszkethet, szürkés vagy hamvas színt vehet fel. Mit tehetünk ellene? A megfelelő védelem, hidratálás és orvosi segítség is jól jöhet.

Kinek ne lenne ismerős? A száraz bőr élete bizonyos szakaszaiban mindenkinek megkeserítheti a mindennapjait.

Nemcsak kellemetlenül érezzük magukat a látvány miatt, a bőrünk ilyenkor fájhat, viszkethet, szürkéssé változhat, s különösen zuhanyzás, fürdés, úszás közben gyötör kényelmetlen érzés. A száraz bőrön repedések jelentkezhetnek, amelyek olykor igen mélyek.

Cikkünk első részében az okokról esett szó.

De mit tehetünk a száraz bőr ellen?

1.Figyeljük meg, miért történik: ha nyomonkövetjük, milyen okból alakul ki a bőrszárazság, már egy lépéssel közelebb vagyunk a megoldáshoz. Ha gyakorta száraz a bőrünk, emlékezzünk vissza, mit csináltunk, mielőtt ez jelentkezett. Pár napra hagyjuk abba azt a tevékenységet, ami okozhatta és használjunk speciális hidratáló krémet, esetleg viseljünk kesztyűt is, hogy a bőr rendbejöjjön.

Foltokban vörös, száraz bőr? – Nikkel allergia is lehet az oka

2.Hidratálás: az olajok, testápolók és krémek kisimíthatják és puhává tehetik a bőrt, így kevésbé valószínű, hogy megreped. Nem beszélve arról, hogy jól enyhíthetik a fájdalmat és a viszketést.

Ha nagyon száraz a bőr, érdemes tejsavat vagy karbamidot tartalmazó terméket alkalmazni, mert ezek segíthetnek a megtartani a vizet. Ugyanakkor, ha nagyon kiszáradt a bőrünk, csíphetnek. Kérdezzük meg orvosunkat, mi lehet a legmegfelelőbb számunkra a száraz bőr ellen.  

3.Hialuronsav: a hialuronsav a bőrben, a szemben és az ízületekben is jelenlevő anyag. Jól megtartja a nedvességet. Egyes krémek és testápolók a hialuronsav szintetikus változatát tartalmazzák, amely segít a bőrnek több nedvességet megtartani, s ettől puhábbnak tűnik. A hialuronsavas termékek általában nem irritálják az érzékeny bőrt, s biztonságos a használatuk terhesség és szoptatás esetén is.

4.Glicerin: a színtelen folyadék számos termékben megtalálható, a ragasztótól a babaápolási termékekig. A hialuronsavhoz hasonlóan a glicerin kiválóan kötődik a vízhez. Így a bőrápoló termékek segítségével a bőr több nedvesség beszívására képes és meg is tartja azt. A glicerin javíthatja a bőrvédelmet – ami jól jön száraz, hideg vagy szeles időben.

5.Szkvalán: megfelelő segítség száraz bőr ellen a szkvalán is – egy olaj, amelyet a bőrsejtek termelnek, de származhat növényi és állati forrásokból is.

alakformalo_borito_seocikk

Foto:123rf.com

Megnyugtatja és puhítja a bőrt, anélkül, hogy olajos érzetet adna vagy szaga lenne. Nem tömíti el a pórusokat, ezért a szkvalánolaj érzékeny bőr hidratálására is ajánlott. Gyakran javasolják súlyos bőrproblémákkal küzdő embereknek, akiket dermatitis vagy pikkelysömör gyötör.

6.Ceramidok: a bőr speciális zsírokat, úgynevezett ceramidokat tartalmaz. Ezek segítenek a bőrnek a víz megőrzésében, miközben távol tartják a méreganyagokat, amelyek begyullaszthatják vagy kiszáríthatják a bőrt. Így könnyebben meggyógyulhat.  

A ceramidokat vény nélkül kapható, de orvos által felírt bőrtermékekben egyaránt megtalálhatjuk. Kiválóak a száraz bőr ellen, de elég őket csak azon a részen használni, ahol a probléma fennáll.

7.Puha paraffin: a leginkább költséghatékony módszer – ha a száraz bőr kezelése a cél -, a puha paraffin alkalmazása: ez a kőolajból készült vastag, durva anyag nedvességet zár a bőrbe.

Krémben és testápolóban is megtaláljuk ma már, de sima vazelint is használhatunk. Csak a száraz bőrrészeket kezeljük vele. A legjobban akkor válik be, ha nedves, nem száraz bőrre visszük fel.

Ha környezetbarát terméket keresünk, a növényi olajokból és természetes viaszokból készülteket válasszuk.

8.Használjunk gyógyszert: amennyiben a bőr valóban nagyon száraz, érdemes bőrgyógyászhoz fordulni, aki kenőcsöt vagy krémet írhat fel a száraz bőr ellen- például kortikoszteroidot vagy immunmodulátort (utóbbi segíthet a szervezet reakcióját korrigálni, valamire, amire allergiásak vagyunk).

A javasolt termékek hidratáló krémmel kombinálva enyhíthetik a viszketést, a bőrpírt és a duzzanatot. Túl gyakran azonban az előbbieket nem szabad használni, mert abbamaradhat a hatásuk.

Mikor forduljunk orvoshoz?

A száraz bőr kezelése általában lehetséges életmódváltással, otthoni gyógymódokkal, valamint vény nélkül kapható szappanokkal és hidratáló krémekkel.

Amennyiben úgy tűnik, hogy ezek nem segítenek, keressünk fel orvost. Különösen érdemes ezt megtenni, ha a bőrszárazság és a viszketés már zavaró alváskor, vagy ha nyílt sebek vannak rajtunk és hámló bőrfelületeket veszünk észre.

Mit tehetünk megelőzésképpen?

A száraz bőr kialakulása ellen pár dolgot megtehetünk.

  • Előszöris, fürdés után azonnal kenjük be a bőrünket hidratálókrémmel.
  • Használjunk párásítót, ha száraz a levegő.
  • Viseljünk természetes anyagokat, például pamutot és selymet, mert ezek lehetővé teszik a bőr lélegzését. A gyapjú, bár az is természetes, néha irritálhatja a bőrt.
  • Alkalmazzunk színezék vagy parfüm nélküli mosószert, s ha száraz a levegő, takarjuk be a kezünket –  segítsünk, hogy a test megőrizze a nedvességtartalmát.

 

Forrás: Adrina - napidoktor.hu