Milyen a jó nyaralás? 2. rész

Jól nyaralni nem is annyira egyszerű! Hogy milyen buktatókat kell elkerülnünk, és hogy milyen a jó nyaralás, az kiderül a dr. Kohári György pszichoterapeutával készített interjúnkból.

Kivel menjünk nyaralni?

A közös nyaralás erősítheti a családi és a baráti kapcsolatokat. Fontos összeegyeztetni az igényeket, különösen, ha különböző korosztályok is képviseltetik magukat. Legyünk rugalmasak: szervezzük úgy a programot, hogy az mindenkinek megfeleljen. Azt is eldönthetjük, hogy minden második nap a gyerekes programok kerülnek előtérbe, vagy minden mozgalmas napot egy pihentető követ.

Ha ezt mindenki elfogadja, nem árt, ha van egy „vezető”, akit kinevezünk főszervezőnek. Legyen ő az, aki mindenki igényét meghallgatja, és finoman irányít.

family

A közös nyaralás, az összezártság konfliktusokat is előhívhat.

Igen, de ez nem baj! A nyaralás alatt megadatik az idő és a lehetőség arra, hogy ezek megoldódjanak. Persze rossz, ha a kikapcsolódásunkat elrontja egy veszekedés, de ez lehetőség is arra, hogy a felszínre kerüljenek és elsimuljanak a korábban rejtve maradó feszültségek. 

Egyedül is kivehetünk szabadságot?

Miért ne? Ha egy kis csendre és magányra vágyunk, nincs abban semmi rossz, ha egy-két napot például horgászással töltünk. A közös nyaralásból is kérhetünk magunknak néhány napot. Az viszont bajt jelezhet, ha úgy érezzük, semmihez sincs kedvünk, csak otthon, egyedül gubbasztani.

Jó, ha az utolsó részletig megtervezzük a nyaralást?

Fogadjuk el, hogy akkor sem dől össze a világ, ha nem minden úgy alakul, ahogyan előre elterveztük. Nem árt, ha a nyaralás alatt egy kicsit spontánabbak tudunk lenni, mint egyébként.

Az is jó ötlet, ha minden páratlan napra fix programot szervezünk, minden páros napon pedig csak reggel döntjük el, hogy mit csináljunk.

family_beach_high_ganx

Másként viselkedünk a nyaralás alatt, mint egyébként?

Természetes, ha egy kicsit mások – lazábbak, oldottabbak, fesztelenebbek – vagyunk. Ám érdekes, hogy a biztonsággal kapcsolatos általános elképzelésünk téves! Sokan ugyanis meg vannak győződve arról, hogy a nyaralás alatt semmi baj nem történhet. Ez sajnos nem igaz. A statisztikák azt mutatják, hogy a vakáció alatt sokkal több baleset történik, mint egyébként. Vigyázzunk magunkra!

Milyen a jó nyaralás?

Röviden: olyan, amilyenre utána szívesen emlékszünk vissza. A hazaérkezés után egyébként érdemes egy fényképnézegetéssel egybekötött értékelést is tartani: mi az, ami jó ötletnek bizonyult, és mi az, amit legközelebb másképp érdemes alakítanunk.

A nyaralás azért is fontos, mert van valami, amit egész évben várhatunk…

Igen, de ebben azért van egy kis túlzás is. Olyan, mintha azt gondolnánk, hogy csak a nyaralás alatt érezhetjük jól magunkat, a dolgos hétköznapok pedig csak nyűgöt jelentenek. Fontos, hogy mindennapokban is megtaláljuk a kis (vagy nagy) örömöket. Izgalmas a várakozás, de amíg készülünk a nyaralásra, jó ha elmondhatjuk: „Most is jól érzem magam.” Így leszünk egész évben kiegyensúlyozottak.

Cikkünk első felét ITT olvashatod!

Forrás: