Bőr alatti csomók-félnem kéne?

A bőr alatt vagy a bőrben kisebb-nagyobb csomók jelenhetnek meg. Sokan ezeket rosszindulatú daganatokkal azonosítják.

Sajnos ezt sem lehet kizárni, ám gyakrabban más, jóval veszélytelenebb állapot húzódik meg mögötte. Hogy hogyan lehet ezeket diagnosztizálni, arról dr. Horváth Ilona, az Ultrahangközpont radiológusa beszélt.

Aggasztó csomók a bőr alatt

Kisebb-nagyobb csomók a bőr alatt bárkinél kialakulhatnak. Fontos, hogy hol, melyik testrészen helyezkednek el, milyen a tapintásuk, milyen gyorsan növekednek, milyen a környezetük, van-e a bőrön elszíneződés vagy más tünet, jelentkezik-e tapintásra, esetleg spontán fájdalom.

bőr alatti csomó

Foto:pixabay.com

A csomók lehetnek a bőr rétegei között (például verejték vagy faggyúmirigy elváltozások), lehetnek a bőr alatti zsírszövetben (például lipómák), de előfordul, hogy valamely más szövetben, szervben lévő csomót tapintunk (pl. hónalji vagy nyakon lévő megnagyobbodott nyirokcsomó, emlőben, pajzsmirigyben, herében lévő csomó).  

Ha már jó pár testápolót, arckrémet kipróbált, de igazán egyik sem hozott megoldást az erősen száradó, kirepedező, ekcémás bőrére, akkor érdemes a táplálkozás irányába is vizsgálódni. Annak, aki érzékeny a nikkelre, fontos tudnia, hogy milyen ételek fogyasztása fokozhatja a bőrtüneteket.

Foltokban vörös, száraz bőr? – Nikkel allergia is lehet az oka

A kezelőorvos számára fontosak a páciens által megfigyelt és a személyes tapasztalatok, de a pontos diagnózist ultrahang vizsgálattal lehet felállítani.

A lágyrész ultrahang kideríti a csomó helyét, méretét, szerkezetét, a környezethez való viszonyát. Sokszor az ultrahang vizsgálat után nincs teendő, vagy időszakos kontrollt javasol a vizsgáló orvos. Sok esetben azonban más vizsgálómódszert is alkalmaznunk kell ahhoz, hogy kiderítsük, hogy az elváltozás jó vagy rosszindulatú. Ha kell, vékonytű biopsziával sejteket veszünk a csomóból citológiai vizsgálathoz. A mintavételt minden esetben ultrahang vezérléssel végezzük. Olykor szükség lehet szöveti mintavételre is.

Az eredmények meghatározzák a terápiát.  

Tehát abban az esetben, ha csomót tapintunk a bőr alatt, nem félni kell, hanem mielőbb forduljunk orvoshoz.

Forrás: http://www.ultrahangkozpont.hu/