A babára különösen veszélyes a kiszáradás!

A kiszáradást (vagy dehidratációt) a szervezet nedvességtartalmának nagymértékű csökkenése okozza, amely súlyos egészségkárosodáshoz vezethet. Nyáron különösen fontos a víz pótlása, de hányás és hasmenés esetén is fokozottan ügyelni kell a kellő folyadékmennyiség bevitelére!

A Föld 70 %-át víz borítja, és ugyanez az arány a szervezetünkben található folyadék mennyiségét illetően is. A vízpótlás elengedhetetlen a test egészséges működéséhez, a nem megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás kiszáradáshoz, s ezzel együtt egészségkárosodáshoz vezet. A dehidratáció veszélye leginkább a gyermekeket és az időseket fenyegeti, így náluk fokozottan figyelni kell a kiürülő víz pótlására!

Mit és mennyit igyunk?

Szervezetünknek napi 1,5-2 liter, vagyis legalább 8 pohár vízre van szüksége. Hiába gondoljuk azonban azt, hogy bármilyen folyadék képes a nedvesség pótlására, ez nem így van! Sem a cukros üdítők, sem a kávé nem jó választás, ha szeretnénk visszaállítani szervezetünk egyensúlyát, és egyes gyógyteák nagymértékű fogyasztását is jobb elkerülni vízhajtó hatásuk miatt.

A legideálisabb folyadék a csapvíz és az ásványvíz, ezek nem csak megfelelő módon pótolják a szervezet folyadéktartalmát, de a nagy melegben a legjobb szomjoltók is!

folyadek

A szilárd ételek is segíthetnek a nedvesség pótlásában: számos zöldség és gyümölcs víztartalma igen magas, tehát a görögdinnye, az alma, a körte, a paradicsom, a spenót és az uborka fogyasztása segít a szervezet megfelelő vízellátásában.

Nyáron különösen veszélyes a kiszáradás

Egy felnőtt ember szervezete átlagosan 2,5 liter vizet veszít egy nap, ezek nagyobb részét folyadékkal, kevesebb részét pedig ételekkel tudjuk pótolni.

A dehidratált állapot általában valamilyen betegség miatt alakulhat ki: a hányás és a hasmenés meggyorsítja a folyadék távozását a szervezetből, a cukorbetegség a vizelet mennyiségének emelkedését vonja maga után, a láz pedig izzadást okoz: ezek mind-mind folyadékelvonó hatásúak.

Nyáron különösen oda kell figyelni arra, hogy megfelelően pótoljuk a szervezetből távozó nedvességet. A déli órákban mindenképpen kerüljük a közvetlen napfényt, mert a víz egy részét így kiizzadjuk!

Kiszáradás a babáknál

A csecsemők és kisgyerekek kifejezetten veszélyben vannak a kiszáradástól, mert a szervezetük sokkal fogékonyabb a nedvességvesztésre, mint az idősebbeké. Ha a kicsi kiszárad, az azt jelenti, hogy túl sok folyadékot vesztett, vagy túl keveset fogyasztott.

A babáknál szinte azonnal fel lehet ismerni a tüneteket: kevesebb pelenkacsere, könny nélküli sírás, a bőr, különösképpen az ajkak kiszáradása, mint a folyadékhiány jelei. Ilyenkor kisbabánk aluszékonyabb, fáradtabb, vizelete is sötét színűvé válik.

vizzel

Hogyan kezeljük a kiszáradást?

Ha valaki olyan tüneteket érez magán, mint a fáradtság, szédülés, fejfájás és szájszárazság, azonnal gondoljon a dehidratációra! Ezek a kezdeti szakasz jelei, ilyenkor sok folyadékkal, vízzel és ásványvízzel pótolható a folyadékhiány.

Súlyosabb esetben a sötét színű vizelet, extrém szájszárasság, a bőr fonnyadttá és kiszáradttá válása, valamint a szem teljes kiszáradása jelentkezik: ilyenkor érdemes azonnal szakorvoshoz fordulni, mert a dehidratáció veseelégtelenséget és sokkot is okozhat!

Ha kisgyermekeden a kiszáradás tüneteit tapasztalod, azonnal fordulj orvoshoz, mert a picik szervezetében komolyabb károsodást is okozhat a nedvesség hiánya!

Az orvos általában azt javasolja, hogy a kicsi fogyasszon minél több vizet: csapvizet, és ne ásványvizet vagy szénsavas üdítőt, főleg ha hasmenés okozta a dehidratációt. Érdemes többször kevesebbet adni neki, kortyonként! A kicsi táplálását végezd a megszokott ritmusban, ám ha tápszert fogyaszt, akkor a megszokott mennyiséget kétszer annyi vízzel hígítsd fel, ezzel pótolva a folyadékot!

Forrás: