Gyógynövények fejfájásra

A nők 25, a férfiak 5 százaléka szenved gyakori fejfájástól, ami egy összetett jelenség, és aminek az okát nem ismerjük.

Fajtái a több napon át tartó, hallucinálással és elviselhetetlen fájdalommal járó migréntől a gyógyszerrel viszonylag könnyen kordába szorítható fejfájásig terjednek. Akármilyen jellegű azonban a fejfájás, az életminőséget jelentősen rontja.

Mi az oka? Legtöbbször nem lehet tudni. Nőknél hormonális eredete is lehet: a pubertás idején erősödnek, a terhesség alatt csökkennek, a menstruáció alatt és a változó kor idején ismét gyakoribbak, a menopauza után ritkulnak a rohamok. Kockázati tényező a túlsúly, a horkolás, a sokáig tartó kék fény (számítógép, telefon képernyője), az idegesség, a stressz stb. Legjobban a fogamzásgátló tablettát szedő, dohányzó nők érintettek.  A legújabb kutatások szerint annak a molekulának a hibás működése okozza a fejfájást, amelyik szabályozza a neuronok kalciumellátását.

A gyógykezelés 3 szinten történik:
megelőzés,
tüneti kezelés,
a betegség gyógyítása.

Az utóbbi gyógyszerekkel (bétablokkolókkal, antidepresszánsokkal, epilepszia gyógyszerekkel) történik. Ezeknek olyan súlyos nemkívánatos hatásaik vannak, hogy a betegek előbb-utóbb abbahagyják a szedésüket. A tüneti kezelés fájdalomcsillapítókkal történik. Ezek lehetnek paracetamol vagy ibuprofen hatóanyagú készítmények, és általában gyorsan hatnak, de rendszeres  szedésük nem ajánlott.

Fotó: 123rf.com

Marad tehát a megelőzés, és itt lépnek színre azok a gyógynövények, melyek tartós fogyasztása sikerrel megakadályozza a fejfájásrohamokat. Ezekből a gyógynövényekből állította össze Gyuri bácsi lánya, Lopes-Szabó Zsuzsa fitoterapeuta az Őszi margitvirágos teakeveréket (melynek másik neve: Tea fejfájásra). A különálló növények egyenkénti jótékony hatása összeadódik és megsokszorozódik a keverékben.

2_bAz Őszi margitvirágos teakeverék (Tea fejfájásra) összetétele: őszi margitvirág, mezei kakukkfű, borsmenta, orvosi veronika, réti palástfű, orvosi somkóró.  

 

Elkészítése: egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzon le, 15 perc után szűrje le. Ne használjon fémszűrőt.

Fogyasztása: súlyosabb esetben napi egy, enyhébb eseteknél heti 2-3 csésze tea folyamatos fogyasztását ajánljuk legalább fél évig. Napi 1 csészével korlátlan ideig iható. Az elkészített tea nem alkalmas migrénes-fejfájásos rohamok azonnali csillapítására.

Ellenjavallat: terhesség, szoptatás alatt, erős vérhígító szedése mellett, valamint gyermekeknek 12 éves kor alatt nem ajánlott. Bármilyen műtét előtt 2 héttel fokozatosan csökkenteni kell a fogyasztását.

A teakeverékben szereplő fájdalomcsillapító hatású gyógynövények közül a legfontosabb az őszi margitvirág (Tanacetum parthenium), melyet a népgyógyászat réges-régen használ erre a problémára. Hatóanyagainak köszönhetően tágítja az ereket és nyugtató hatása van, rendszeres fogyasztásával ízületi fájdalmak és migrénes görcsök kialakulását egyaránt meg lehet előzni.

mezei kakukkfű (Thymus serpyllum) görcsoldó, fejfájást enyhítő hatását Linné, a svéd orvos-botanikus fedezte fel, akinek a növények rendszertani besorolását köszönhetjük. Hogy a derék tudós miből jött rá, hogy a másnapos fejfájást is lehet kakukkfűvel gyógyítani, jótékony homály fedi. 

borsmenta (Mentha x piperita) mentol illóolaja akár gyógytea, akár illóolaj formájában használható fejfájásra. 

Az orvosi veronika (Veronica officinalis) vértisztító, gyulladáscsökkentő hatása miatt került a keverékbe. 

réti palástfű (Alchemilla xanthochlora) fájdalomcsillapító és görcsoldó hatása miatt része ennek a keverékteának.

Az orvosi somkóró (Melilotus officinalis) szintén értágító, érvédő és nyugató hatása miatt segíti a fejfájás megelőzését.  

Forrás: https://napidoktor.hu/index


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.