Aromaterápia – illóolajokkal az egészség javítása érdekében

Az illóolajok illékony, biológiailag aktív vegyületek keverékei, amelyeket növényi anyagból nyernek ki, leggyakrabban gőz desztillációval. Ezek a nem zsíros olajok több száz különböző molekulát tartalmazhatnak.

Az illóolajok emberi szervezetre gyakorolt ​​hatása még mindig nem teljesen ismert.

Az illóolajok története és alkalmazása

Az illóolajokat különösen az ókorban értékelték, felhasználásukra vonatkozó adatok akár 5000 évesek is. A 20. század elején antiszeptikus tulajdonságaikat tanulmányozták, és még ma is nagy figyelmet szentelnek nekik, éppen a baktériumok klasszikus antibiotikumokkal szembeni fokozott ellenállása miatt.

Mi is az az aromaterápia?

Az aromaterápia a fitoterápia része, amely illatokkal, azaz illóolajokkal történő terápiát foglal magában. Az illóolajokat gőz desztillációval, extrahálással és oldószeres extrakcióval nyerik ki.

Mindenképpen fontos megjegyezni, hogy az öndiagnosztika vagy az illóolajok használata nem ajánlott szakember tanácsa nélkül, akivel mindenképpen konzultálni kell az aromaterápiás eljárás megkezdése előtt.

Különös figyelmet kell fordítani a terhes nőknek, akiknek tanácsos kerülni a bazsalikom, kámfor, ciprus, édeskömény, majoranna, rozmaring, zsálya és kakukkfű illóolajokat.

Az illóolajokat soha nem használják tiszta formában. Kenőcs vagy krém formájában történő alkalmazás esetén alapolajra és még kisebb sűrűségű mézre is szükség van. 

Az illóolajok belégzéséhez népszerűvé váltak az illóolaj párologtató diffúzorok, mivel nem melegítik fel a vizet, amelyben az illóolaj található, ugyanakkor kellemesen felfrissítik a teret és illatossá teszik azt. Ezért is használják egyre nagyobb gyakorisággal pl. a légúti megbetegedéseknél is.

Néhány érdekesség a népszerű illóolajokról

  • Levendula (Lavandula officinalis) – Az ókori görögök légzési problémákat kezeltek, az ókori rómaiak pedig a nyilvános fürdőkben gazdagították a teret ezzel az illóolajjal. Manapság gyakran teszünk zacskós levendulát a szekrényekbe, mert a levendula intenzív illata taszítja a lepkéket és más parazitákat.
  • Borsmenta (Mentha piperita) – A borsmenta illóolaj az egyik legfontosabb illóolaj hányinger ellen. Hatékonyabbá teszi az emésztési folyamatot, így megakadályozza a rossz emésztés miatti hányást. A borsmenta illóolaj görcsoldó tulajdonságai segítik az izmok mozgását az emésztés során.
  • Eukaliptusz (Eucalyptus globulus) – Ausztráliában őshonos, ahol elérheti a 100 m magasságot is. Több mint 600 különböző eukaliptusz faj létezik világszerte. Az eukaliptusz illóolaj ideális az állóvíz tisztítására, és intenzív illata miatt hasznos rovarriasztó is.
  • Teafa (Melaleuca alternifolia) – Évszázadok óta használják különféle egészségügyi állapotok kezelésére, rovarok távoltartására és háztartási tisztításra. A teafaolaj számos szépségápolási termékekben, szappanban és samponban megtalálható, és különböző erősségű formában vásárolható – néhány már hígítva és készen áll az alkalmazásra. Antibakteriális, gombaellenes és vírusellenes tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek segíthetnek a szemölcsök kezelésében a sebgyógyulás felgyorsítása érdekében.
  • Majoranna (Origanum majorana) – Gyógyító tulajdonságai az ókor óta ismertek. A mitológiában ezt a növényt a szerelem istennőjének, Aphroditének szentelték. Egy ideig azt hitték, hogy afrodiziákum hatása van, de később kiderült, hogy a növénynek pontosan az ellenkező tulajdonságai vannak, azaz anafrodiziákumként működik.
  • Geránium (Pelargonium graveolens) – A geránium illóolaj használata a lélek kiegyensúlyozásáról és az érzelmek rendezéséről ismert. Ellazít egy hosszú stresszes munkanap után, és megvédi testünket az izzadás ellen. Antibakteriális tulajdonságaival megszünteti a testszagokat, így izzadás közben virágillatot érezhetünk.
  • Cédrusfa (Cedrus atlantica) – A cédrusfa illóolajáról úgy gondolják, hogy elősegíti a haj növekedését és csökkenti a hajhullást azáltal, hogy kiegyensúlyozza a fejbőr olajtermelő mirigyeit. Ezenkívül gombaellenes és antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik, amelyek különböző állapotokat kezelhetnek, amelyek hozzájárulhatnak a korpásodáshoz vagy a hajhulláshoz.

Hogyan használjuk az illóolajokat?

Belégzés aroma diffúzor használatával

Ez a leggyakoribb alkalmazás, mely légzőszervi problémák támogatására, immunitás erősítésére, levegőminőség javítására, allergiák és asztma támogatására, rovarriasztásra használhatunk. 

Alkalmazás a bőrre

Egy másik leggyakoribb módszer az illóolajok bőrön történő használata. Amikor olajokat viszünk fel a bőrre, akkor ezek a bőr gáton keresztül bejutnak a véráramba, és körülbelül húsz percig keringenek az egész testünkben. 

Ez egy nagyszerű módja az illóolajok használatának, de nagyon óvatosnak kell lenni az illóolajok alkalmazásakor.

Végszó

Az illóolajok nem minősülnek gyógyszereknek, és nem helyettesítik az orvos által felírt kezeléseket. 

Megelőzésre, relaxációra, hangulatjavításra, bőrápolásra, problémamegoldásra és az orvos által előírt kezelés kiegészítésére használják.

Forrás: https://napidoktor.hu/index


5 hozzászólás