Négy ok, amiért megéhezel két étkezés között

Korog a gyomrod, és megnézed az órádat – de már 9:45 van. Úgy érzed, mintha csak most reggeliztél volna egészségesen – és az ebéd egy örökkévalóságnak tűnik.

Az étkezések közötti éhségérzetet számos tényező okozhatja – az elfogyasztott ételek típusától kezdve a stressz-szinteden és az alvási időbeosztásodon át, azon keresztül, hogy mennyi vizet iszol, és még a fel nem fedezett egészségügyi állapotokig.

 

Foto:123rf.com

Íme, néhány gyakori bűnös az állandó éhségérzet mögött:

 

Diéta


A fehérjében, egészséges zsírokban vagy rostokban szegény étrend miatt éhesnek érezheted magad. Íme, miért fontos mindegyik a kiegyensúlyozott étrendhez.

A fehérje segít a szervezetednek a teltségérzetet jelző hormonok termelésében – és csökkenti a szervezet éhségreakcióját kiváltó hormonokat. A fehérjében gazdag ételek fogyasztása segíthet abban, hogy hosszabb ideig jóllakottnak érezd magad. A magas fehérjetartalmú élelmiszerek közé tartozhatnak az állati eredetű termékek, mint a hús, a baromfi, a hal és a tojás, vagy a tej és a joghurt; valamint a növényi eredetű opciók, mint a diófélék, a magvak, a teljes kiőrlésű gabonafélék és a hüvelyesek.

Koleszterin diéta – itt van, hogy melyik étel miért segít

 


A zsír fontos része a kiegyensúlyozott étrendnek. A szervezetnek hosszabb ideig tart a zsír megemésztése, ami hosszabb ideig tart jóllakottan. A fehérjéhez hasonlóan a zsír is serkenti azokat a hormonokat, amelyek segítenek a szervezetnek a jóllakottság érzésében. Az egészséges zsírok segíthetnek csökkenteni az étvágyat, és támogatják a szervezet alapvető funkcióit. Az olyan halak, mint a lazac és a tonhal nagyszerű omega-3 zsírsavforrások, valamint a dió és a lenmag.
A rostok segítenek lelassítani a gyomor emésztési sebességét, ami azt jelenti, hogy a gyomor tovább marad tele. Az oldható rost a legjobb, és megtalálható például a zabpehelyben, a lenmagban, az édesburgonyában és a narancsban.


Vízfogyasztás


Elég vizet iszol? A felnőtteknek naponta nyolc, nyolc unciás pohár vizet ajánlott meginni. A szervezet időnként zavaros jelzéseket küldhet az éhségről és a szomjúságról. Bár a víz nem helyettesíti az ételt, a szervezet megfelelő hidratáltságának biztosítása segíthet abban, hogy biztos lehess abban, hogy pontosan értelmezed az éhségre vonatkozó jelzéseit.

Foto:123rf.com

Szokások


Különböző szokások is okozhatják, hogy éhesebbnek érzed magad.

Ha elkezded, vagy megváltoztatod az edzésprogramod, az növelheti az étvágyad, mivel az aktivitással több kalóriát égetsz el, vagy új izmot építesz.
A stressz is okozhatja az étvágy növekedését, mivel a stresszhormon, a kortizol éhségérzetet okozhat.
A túl sok alkoholfogyasztás serkentheti az étvágyat.
Ha szórakozottan eszel – akár a munkahelyi íróasztalnál, akár tévénézés vagy a telefonon való görgetés közben -, akkor többet eszel. Hasonlóképpen a túl gyors evés is problémás lehet. Azzal, hogy az ételen kívül másra is figyelsz, nem vagy annyira összhangban a tested teltségérzetre utaló jelzéseivel.


Egészségügyi körülmények


Egyes gyógyszereknek lehetnek olyan mellékhatásai, amelyek az étvágyadat növelik. A túlzott vagy gyakori éhség egy betegség jele is lehet, beleértve a cukorbetegséget, a pajzsmirigy túlműködést, az alacsony vércukorszintet, a depressziót, a szorongást és a premenstruációs szindrómát.

Forrás: Napidoktor.hu