Ilyen a közkedvelt F-faktor diéta

Eddig önsanyargatásként gondoltál a diétára? Akkor próbáld ki az  amerikai őrületet, az F-faktor diétát, mert ezzel végre nem kell koplalnod!

Az F-faktor diétát egy amerikai dietetikus, Tanya Zuckerbrot dolgozta ki. A nevében szereplő F az angol „fiber” szóra utal, ami egyszerűen rostot jelent. Innen már nem nehéz kitalálni, hogy a diéta a magas rosttartalmú ételekre épül, amelyek fogyasztása után sokáig jóllakottnak érezheted magad. Ez a diéta nem arra koncentrál, hogy mit nem szabad enni, hanem inkább arra, hogyan lehet minél több rost a napi étrended része.

 

Nehéz követni?

Egyáltalán nem. Az étkezéseid innentől nem a lemondásról, hanem inkább a kísérletezésről szólnak majd. Ráadásul alig valamit kell majd kihagynod az étrendedből, a bőségesen fogyasztható ételek pedig bármelyik élelmiszerboltban vagy piacon beszerezhetők.

A diéta három fázisból áll. Az elsőben beindítjuk a zsírégetést, ilyenkor napi 35 gramm rostot, és kevesebb, mint 35 gramm (3 adag) szénhidrátot lehet fogyasztani. A második fázisban folytatódik a zsírégetés. Az adag napi legalább 35 gramm rost, szénhidrátból viszont akár már 75 grammot (6 adagot) is lehet fogyasztani. A harmadik fázis az eredmények megtartásáé: ekkor is napi legalább 35 gramm rost az adag, de a szénhidrát már 125 grammig (9 adagig) is felmehet. Persze nem kell akkurátusan számolgatni, a legjobb, ha sovány fehérjeforrásokat, például húst, tojást és tejterméket eszel rostos szénhidrát-forrásokkal, vagyis zöldségekkel, gyümölcsökkel, hüvelyesekkel és teljes kiőrlésű gabonafélékkel.

 

Ffaktor01

Fotó: Pixabay.com

 

Ezeknek a táplálékoknak a teljes skálája fogyasztható, így kellően változatos lesz az étrend. A hüvelyesek közül például választhatod a babot, a borsót, a lencsét vagy a csicseriborsót, a gyümölcsökből az almát, a körtét, a narancsot, a banánt, a datolyát vagy a bogyós gyümölcsöket, a zöldségek közül a répától a káposztán és a brokkolin keresztül a sütőtökig bármit, amit szeretsz. A teljes kiőrlésű gabonák közül bátran eheted a bulgurt, az árpát, a teljes kiőrlésű pékárukat, a rostos gabonapelyheket, például a zabpelyhet, a teljes kiőrlésű tésztát vagy a pattogatott kukoricát. A magok közül pedig a tökmagot, a chiamagot, a napraforgó- és a lenmagot, a diót, a mogyorót.

 

Ffaktor02

Fotó: Pixabay.com

 

 

Tényleg működik?

Az eredmények egyénről egyénre változnak, de az eddigi tapasztalatok biztatóak. Már csak azért is, mert a hagyományos nyugati étrendben nem jutnak elég szerephez a rostok, pedig nagyon egészségesek, így többet kellene ennünk belőlük. A rostfogyasztás eltelít, és a vércukorszint egyenletesen tartásáról is gondoskodik. Ráadásul a rostban gazdag ételek általában egészségesek és természetesek, így a több rost fogyasztásával azonnal javul az étrendünk minősége. Ez pedig „mellékhatásként” fogyáshoz vezet.

 

Ffaktor03

Fotó: Pixabay.com

 

Mintaétrend egy napra

Reggeli: 3 szelet teljes kiőrlésű kétszersült két tojásból készült rántottával és 3 szelet avokádóval.

Ebéd: sült csirkemell vegyes salátával, vagy párolt spenóttal és szeletelt paradicsommal.

Vacsora: karfiolpizza paradicsomszósszal, sok zöldséggel és sovány sajttal.

A diéta második és harmadik fázisában e mellé már befér egy kevés kényeztetés, például egy kocka csoki is.

A kiegyensúlyozott és egészséges étrend mellé nagyon hasznos a rendszeres mozgás, akad azonban azon kívül még valami, ami igazán klasszul tud segíteni a fölösleg lefaragásában.

Diéta gyorsító ital lefekvés előtt

Forrás: https://napidoktor.hu/index