Inzulin helyett…

Ausztrál kutatók azt állítják, sikerült egy olyan szert kifejleszteniük, ami az inzulininjekció alternatívájaként lehetővé teszi a cukorbetegség szájon át történő kezelését.

Erik Helmerhorst professzor és kollegái a Curtin Egyetemen tíz évet töltöttek el az inzulin molekuláris térképének vizsgálatával annak érdekében, hogy képesek legyenek szájon át szedhető tablettával helyettesíteni a cukorbetegség kezelésére használt anyagot. "Közel hárommillió anyag-struktúrát vizsgáltunk meg, hogy minden tekintetben megfeleljen az elképzeléseinknek" – nyilatkozta Helmerhorst professzor. "Végül sikerült megalkotnunk egy olyan gyógyszer molekulát, ami szájon át szedhető és teljes egészében helyettesítheti az inzulint."

A mostani, az Epichemmel közös kutatás forradalmasíthatja az egyre szélesebben körben terjedő cukorbetegség kezelését. Helmerhorst professzor szerint a szer segíthet késleltetni a kettes típusú cukorbetegségben szenvedők inzulinfüggőségének kialakulását.

v213tg6z2

"A cukorbetegek 95 százaléka kettes típusú diabéteszben szenved és évente összesen mintegy 10 milliárd dollárt költ inzulinra" – mondta el a professzor. "Az igazság az, hogy a kettes típusú cukorbajban szenvedők egyharmadánál elkerülhetetlen az inzulin-terápia."

Az inzulinpótlék valószínűleg nagy népszerűségnek örvendene azok körében, akiknek valamilyen okból ellenérzésük van az injekciós tűkkel és inzulin-pumpákkal szemben. A Univation 2011 elnevezésű konferencián bemutatott szer engedélyeztetéséhez további kutatások szükségesek, amelyekhez a tudósok most keresnek befektetőket és támogatókat.

"Szerencsére brit és kínai befektetők is érdeklődnek a technológiai iránt" – reménykedik Helmerhorst.

Forrás: