Őrizzük meg erdőinket!

A gazdasági szempontból nélkülözhetetlen faanyagtermelés mellett erdeink egy részét fontos természetes állapotban megőrizni, ez számos hazai állatfaj megőrzéséhez is nélkülözhetetlen.

Ehhez azonban a védett területeken ki kell jelölni a natúrzónákat, s ott felhagyni mindennemű gazdasági tevékenységgel. Magyarországon, akárcsak Európa többi országában, ma már nincsen erdőirtás. A múlt század első évtizedei óta növekszik hazánk erdőterülete, amely mára meghaladja a 20%-ot.

A faanyagtermelés és klímavédelem szempontból egyaránt előnyös erdőterület növelés mellett ugyanakkor több figyelmet kellene fordítani az erdőgazdálkodás módszereire is. Különösen a természetvédelmi szempontból legértékesebb, védett erdeinkben fontos jövőbeli cél a kíméletesebb gazdálkodási módokra – elsősorban a szálalásra – történő átállás, és az erdők néhány százalékában a fakitermelés megszüntetése.

Jelenleg védett erdeinkben is általánosan elterjedt az ún. vágásos erdőgazdálkodás, aminek eredménye hatalmas kopár vágásterületek sokasága. A vágásterületeken évtizedek alatt alakul ki az új erdő.

fa231

A létrejövő egyöntetű gazdasági erdők ugyanakkor még száz éves korukban sem képesek megfelelő életteret biztosítani az erdei állat- és növényfajok egy részének. Sok madarunk az énekesmadaraktól a harkályokon, baglyokon át a fekete gólyáig csak idős, háborítatlan erdőkben tud megfelelő költő- és táplálkozóhelyre találni.

Denevérfajaink veszélyeztetettsége éppúgy az idős erdők hiányára vezethető vissza, mint az a tény, hogy a hiúzok alig-alig képesek megmaradni a szlovák-magyar határ innenső oldalán. A környező országok gyakorlatától eltérően Magyarország nemzeti parkjaiban nincsen gazdálkodástól mentes természeti övezetek.

Ezért láthatunk kiterjedt vágásterületeket a Bükk-fennsík környékén éppúgy, mint a Mecsek oldalában. A háborítatlan erdők a biológiai sokféleség megőrzésén túl közjóléti-turisztikai szempontból is nagy értéket képviselnek, továbbá a folyamatosan lekötött, nagy mennyiségű szén megkötésével a klíma védelméhez is hozzájárulnak.

fa480

Az ország erdőterületének 4-5% kitevő háborítatlan erdők fenntartása gazdasági szempontokból elhanyagolható kieséssel jár.

„Itt az idő, hogy a kormány elgördítse az akadályokat a nemzeti parkok övezeteinek kialakítása útjából, és támogassa védett területeken a folyamatos erdőborítás fenntartását” – mondta Figeczky Gábor, a WWF, a világ egyik legnagyobb természetvédelmi szervezetének hazai képviselője.

A Madarak és Fák Napján a WWF felhívja a figyelmet arra is, hogy védett területeken a természetvédelemmel összhangban lévő vadgazdálkodást kell kialakítani, miközben fokozott figyelmet szükséges fordítani a védett fajok oltalmára. „Az erdőkben fel kell venni a harcot az élővilágot károsító illegális tevékenységekkel, a fatolvajlástól és a káros technikai sportoktól a hulladék-elhelyezésig.” – szögezte le Figeczky Gábor.

Forrás: