Házikedvencek ápolása otthon

Minden saját gazdi felelőssége, hogy házikedvencét a neki megfelelő ellátásban részesítse és ebbe az elsősegélynyújtás is beletartozik

A háziállatok a legtöbb helyen családtagnak számítanak ezért minden hajlandóak is megtenni a lelkes gazdik szeretett állatukért. A komolyabb sérülések esetén – akár csak más szeretteink esetében – minden elkövetünk azért, hogy kedvencünk mielőbb megkapja a megfelelő ellátást és felépüljön. Szerencsére nem minden sérüléssel kell állatorvoshoz sietni. Egy igazi gazdi fel van készülve minden eshetőségre, így akár elsősegélyt is tud adni a rászoruló állatkának.

Alapvető módszerek elsősegély nyújtásánál

Az első lépés a pulzus kitapintása és megmérése. Kisebb testű ebeknél 90-120 a percenkénti lüktetések (bpm) száma, míg közepes méretűeknél 70-110 bpm, nagytestűek kutyáknál pedig a 60-90 bpm tekinthető normálisnak. A macskák szaporább szívverésük miatt általában 150-200 bpm a jellemző. A madaraknál fajtól függően teljesen eltérőek az értékek, így a gazdinak érdemes korábban tájékozódnia ezzel kapcsolatban.

Mit tegyünk a törött csonttal?

A komolyabb sérüléseknél azonnal értesítsük az állatorvost. Ne próbáljuk meg helyrerakni a törött csontot, mert a szakértelem hiánya súlyosabb sérüléseket is eredményezhet. Sokkal többet segít, ha ruhát teszünk a sebre, majd óvatosan újságpapírba csavarjuk a végtagot, ezzel mintegy sínbe téve a sérült testrészt.

kutya10

Vérző sebek

A felszíni sérülés miatt vérzik a házikedvenc, némi vattát a sebre nyomva várjuk meg, míg eláll. Ha a vér meleg és az állat orrából, szájából, esetleg végbeléből szivárog, akár a belső vérzés is elképzelhető. Ilyen esetben mindenképpen kérjünk szakorvosi segítséget az ellátásához. Ha a háziállat eszméletlen, igyekezzünk a fejét testével azonos szintben tartani, amíg az orvos meg nem érkezik.

Elsősegélydoboz

A vészhelyzeteztek váratlanul következnek be, azonban felelőtlenség, ha ezekre a helyzetekre legalább a tőlünk telhető szinten nem igyekszünk meg felkészülni. Hasonló eshetőségek miatt ajánlott állatoknak készült elsősegélydobozt beszerezni, melynek tartalmával kutyákat, macskákat, madarakat és lovakat is elláthatunk sérülések esetén.

Beszerzése, tárolása, elhelyezése, használata és a rendszeres ellenőrzése hasonló a hagyományos elsősegély dobozéhoz. A segítségnyújtásnál a legfontosabb, hogy igyekezzünk megőrizni a nyugalmunkat és a tőlünk telhető megfelelő ellátást adni a házikedvencünknek akár az állatorvos érkezéséig.

vid4u.init(480,360,’Yxu0FQQ9yi’,null,3);

Forrás: