A hátfájás kezelése leginkább az ülőmunkát végzők esetében szükséges. Kevés olyan ember van, akinek – kortól függetlenül – a nap végére ne fájna a nyaka, a háta vagy dereka. A kellemetlen tünetekkel azonban nem muszáj együtt élni.
A krónikus gerincpanasz a betegszabadságok leggyakoribb oka az iparilag fejlett országokban.
Magyarországon a lakosság 80 százaléka szenved életében egyszer vagy többször különféle gerincbántalmaktól. A legjobb volna, ha ezeknek elejét tudnánk venni tudatosan és korán elkezdett prevencióval: meg kellene tanulni helyesen járni, ülni, feküdni és sporttal, rendszeres testmozgással megőrizni a gerinc épségét, a csontok, ízületek rugalmasságát.
A legtöbb gerincbetegség a helytelen életmód következménye: kiválthatja túlzott fizikai terhelés, elhízás, mozgáshiány, de örökölt kockázati tényezők és pszichikai okok is állhatnak a háttérben. A gerinc degeneratív elváltozásai a csigolyák, a kisízületek, a szalagok és izmok túlterheléséből, gyulladásából, a porckorong kopásából erednek.
Furcsamód épp a látszólag könnyű, irodai ülőmunkát végzők körében fordul elő gyakrabban mindennapokat megkeserítő gerincpanasz, mint a nehéz fizikai munkát végzők közt.
Az életkor előrehaladtával, a szervezet elhasználódásával a különféle, degeneratív, kopásos, csontritkulásos kórképek szinte senkit nem kímélnek. Már negyven éves kortól elkezdődik ez a vissza nem fordítható folyamat, amely azonban megfelelő életmóddal, terápiával lassítható.
A hátfájás kezelése széles terápiás skála alapján történhet: fizioterápia, gyógytorna, masszázs, gyógyfürdő, elektromos- és egyéb kezelések. Tévhit, hogy hátfájdalom esetén kímélni kell a hátat! Ezzel ugyanis csak tovább gyengül a hát izomzata és nő az ízületi károsodás veszélye. A hátfájdalmak nyolcvan százaléka azért alakul ki, mert a hátat nem terhelik, és nem azért, mert túlterhelik. A rendszeres gerinctréning megtanít a helyes testtartásra, segít a különféle fájdalmak megszüntetésében és megelőzésében.
Ez, a magyar Moll Károly, hévízi reumatológus orvos által kidolgozott kezelés passzív eljárás, mely folyamatos, állandó húzóerő révén éri el a lágy szövetek (izmok, inak, ízületi tok) megnyúlását. A súlyfürdő során a nyaknál vagy a karok alatt felfüggesztett test saját súlyát használják. A hatás fokozására néha további súlyokat helyeznek a derékra, esetenként a lábra. A kezelés során a test finoman megnyúlik, ami ellazítja az izmokat és a gerinc merev kötőszöveti elemeit. A hátfájás kezelése ez esetben egészségügyi szakember által felügyelt.
A módszer, melyet egy ausztrál manuálterápeuta dolgozott ki, a DHSR Helia specialitása. A gyógytornász az első, részletes vizsgálat alakalmával meghatározza a mozgásszervi fájdalom eredetét (izom, ízület, csont), majd finom, apró, gyengéd mozdulatokkal fokozni igyekszik a fájó terület mozgékonyságát, oldva a fájdalmat kiváltó blokkot.
Ezt a technikát a fájdalmat okozó és a mozgásképességet csökkentő, másodlagos hatásként pedig fájdalmat és görcsöket okozó ízületi blokkok feloldására használják. A legtöbb esetben ezek a gerinc úgynevezett kisízületi részében alakulnak ki. A kezelés célja az adott szegmens kilazítása és a mozgásszabadság visszaadása. A problémás területen először nyomást alkalmaznak, majd a blokkot apró, gyors mozdulatokkal feloldják. A gyors, ismétlődő mozdulatokat a szélről befelé haladva végzik, fenntartva a folyamatos nyomást, ami a blokk csökkenéséhez, esetleg teljes megszűnéséhez vezet. Ezt a kezelést csak megfelelő képesítéssel és külön engedéllyel rendelkező orvos, vagy gyógytornász végezheti. A mobilizációs technikákat viszont, mint amilyen az izmok lassú nyújtása és elengedése stb., szakképzett fizikoterápiás szakember végzi.
A derékfájdalom olyan gyakori tünet, hogy alig van felnőtt, aki ne élte volna át valaha, egyes felmérések szerint ötből négyen biztosan. Sokan ilyenkor felemlegetik a lumbágót, holott ez csak az egyik, bár nem ritka oka lehet az alsó háti szakasz fájdalmának.
A tőzegkivonattal dúsított egyéni pezsgőfürdőhöz 32-34°C hőmérsékletre felmelegített és pezsgő buborékokkal dúsított vizet használnak. A kezelés időtartama 15-20 perc, amely alatt a kényelmes fekvő helyzetben pihenő vendég bőrén kellemesen végiggördülnek az apró buborékok, míg végül a teljes testét beborítják. A fürdővízhez adott tőzegkivonat segít ellazítani a túlterhelt izmokat, és enyhíti a mozgásszervek degeneratív betegségeit. Hatékonyan alkalmazható hát, ízületi, gerinc- és izomfájdalmak ellen. Jótékony hatással van az anyagcsere-rendellenességekre, a túlsúlyra és a cellulitra is. Kiválóan alkalmas a szervezet méregtelenítésére, javítja az általános egészségi állapotot, a fizikai állóképességet, oldja a stresszt, és a természetes anyagoknak köszönhetően kozmetikai hatása is van. Egyes fürdőkben a kezelés 15 perces száraz pakolással egészül ki.
Ez a kezeléstípus egy marienbadi specialitás, melyhez a földből természetes módon kiáramló híres marienbadi CO 2 gázt használják fel. A nagy ízületek és a gerinc környékén a bőr alá fecskendezett gázzal kiemelkedő eredmények érhetők el a fájdalom csillapítában, az adott terület vérkeringésének javítása és a gyógyulás meggyorsítása terén.
A hidrokinézis terápiát – azaz a vízi gyógytornát, melyet szakképzett gyógytornász vezet – körülbelül 33 °C hőmérsékletű vízben végzik, melyhez több wellness központban természetes eredetű termálvizet használnak. A gyakorlatokat szakképzett gyógytornász vezeti. A víz felhajtóereje, ellenállása és kémiai összetétele folytán a kezelés különösen eredményes a teherhordó ízületeket érintő degeneratív betegségek és gerincproblémák esetén. Kifejezetten ajánlott műtétek utáni rehabilitáció kezdetén, mert a vízben sokkal könnyebben végezhetők bizonyos mozdulatok. A víz alatti tornát hasonló betegségben szenvedő betegek csoportosan, illetve egyes esetekben egyénileg végzik.
Ez az ősi masszázstechnika Indiából ered, alapítója egy indiai orvos, Jivaka Kumar Bhaka volt, Buddha kortársa. A Danubius szállodákban Thaiföldről érkezett masszőrök végzik, akik a mai leghíresebb iskolában, a bangkoki Wat Po-ban szerezték tudásukat. A kezelés olaj nélkül, vékony vászonruhán keresztül, kényelmes matracon, földön fekve történik. A masszőr egyenletes, pontos nyomó mozdulatokat használ a test nyomáspontjain, melyeket passzív nyújtó mozdulatokkal kombinál, így megszűnnek az energiablokkok és csökken az ízületek, a gerinc és izmok fájdalma. Erősíti az idegrendszert, nyugtató, feszültségoldó hatású, fokozza a mozgékonyságot/ hajlékonyságot, és javítja a vér- és nyirokkeringést.
A TENS módszer bőrön keresztül történő elektromos idegi stimuláció. Elve, hogy a testben jelentkező fájdalmakat és fájdalom impulzusokat az idegrendszer elektromos stimulálásával meg lehet szüntetni. Az elektromos áramot rövid, intenzív szakaszokban, hullámokban vagy folyamatosan alkalmazzák. Elektródákat helyeznek a problémás testtájra, és az áram a bőrön áthatolva éri el az ideget. Különösen hatékony a hátfájás kezelése mellett olyan betegségek esetén, ahol a nyakizmokban fellépő fájdalmat kell csillapítani, mint például gerincbetegségek esetén, valamint a fejfájás és baleseti sérülést követő fájdalmak csökkentésére.
Forrás: https://napidoktor.hu/index