Tényleg borban az egészség?

Több ezer éve készítünk és fogyasztunk bort. De mennyire ismerjük annak élettani hatásait? A Csányi Pincészet Henter Izabella dietetikus segítségével járt utána annak, hogy a mértékletes borfogyasztás hogyan képes pozitívan befolyásolni szervezetünk működését.

2014 tavaszán a Navarrai Egyetem Borászati Tanszékének kutatócsoportja egy összefoglaló tanulmányt készített a borfogyasztásról és a bor egészséget érintő hatásairól. A kutatás során több mint 18 ezer spanyol lakos alkoholfogyasztási szokásait követték nyomon a szakértők 12 éven keresztül. Az eredmények szerint, akik a mediterrán hagyományoknak megfelelően, azaz mérsékelt mennyiségben, heti több alkalommal fogyasztottak az étkezésekhez alacsony alkoholtartalmú italt (elsősorban bort), és kerülték a mértéktelen ivást, azok korai halálozási aránya 25%-kal alacsonyabb volt, mint a szeszes italoktól tartózkodóké.

A borfogyasztásnak sok ezer éves tradíciója van. Mezopotámiában még a gazdagok kiváltsága volt, azonban a sumérok és egyiptomiak már rendszeresen fogyasztottak alkohol tartalmú italokat. A római katonáknak is bort adtak bátorításnak, energiaforrásnak és a fertőzések megelőzésére. A szerzetesektől a sommelier-kig minden korszaknak voltak és vannak borszakértői. A gyógyításban Hippokratész is használta a bort, mint a megfázás, a kedvetlenség, emésztési panaszok, sebfertőzés és vérszegénység ellenszerét, amit a későbbi korokban is követtek.

A mérték a lényeg!

„A borfogyasztásnak pozitív élettani hatást tulajdonítanak az utóbbi években végzett tudományos kutatások. Legtöbbször a vörösbort vizsgálták, mégpedig jellemzően az antioxidánsai közül az úgynevezett rezveratrol vegyületeknek a sejtvédő hatását. Ezek a biológiailag aktív anyagok növelik a ”jó” HDL koleszterinszintet, csökkentik az érfal károsodást és az érelmeszesedés rizikóját, a gyulladásos folyamatokat. A szív egészsége érdekében a mértékletes borfogyasztás mellett a rendszeres vérnyomás és vér koleszterinszint ellenőrzés, testmozgás, egészséges, zsírszegény étrend, az ideális testsúly elérése és megtartása, valamint a dohányzás kerülése együttesen igazán hatékony” – magyarázta a dietetikus.

shutterstock_4890745

Napi egy pohár bor csökkentheti a depresszió és a demencia kialakulását is

A BMC Medicine-n 2013-ban több mint 5000, 55 és 80 év közötti férfi és nő adatai elemzésének eredményét közölték, amely szerint napi 1 pohár bor elfogyasztása csökkentette a depresszió előfordulását, még akkor is, ha az egyéb életmódtényezőket is figyelembe vették, amíg az alkoholt túlzott mennyiségben fogyasztók körében nőtt a rizikó.

Egy neuropszichiátriai lapban, a Science Daily-ben 2011-ben publikált cikk szerzői 143 kutatás eredményének áttekintését követően megállapították, hogy a mértékletes vörösborfogyasztás 23%-kal csökkentette a demencia kialakulását azokhoz képest, akik ritkán, vagy egyáltalán nem ittak bort.

Mennyi az annyi?

„Hogy kinek mennyi bor javasolt, függ az életkortól, testsúlytól, alkattól, egészségi állapottól, illetve attól, hogy üres gyomorra, vagy étkezéshez fogyasztja” – hangsúlyozta Henter Izabella. „A hölgyeknél gyorsabban szívódik fel az alkohol, ezért nekik kevesebb javasolt. A táplálkozási ajánlásokban az ideális mennyiség, aminek még pozitív élettani hatásai érvényesülhetnek, napi 2-3 dl bor urak, 1-1,5 dl bor hölgyek esetében – tette hozzá a szakértő.

Dr. Rosivall László, a Semmelweis Egyetem Kórélettani Intézetének vezetője, a 2011-es Nemzetközi Bor és Egészség Szimpózium szervező professzora szerint, aki egyáltalán nem iszik, az rosszabbul jár, mint aki keveset iszik, viszont, aki rendszeresen több alkoholt fogyaszt, az rosszat tesz az egészségével, és jelentősen csökkenti az életkilátásait.

A bor nem csupán élettani hatásokkal rendelkezik, hanem az asszociációs emlékezésünknek köszönhetően ezernyi alkalomhoz társul, melynek során a borozásnak kiemelt szerepe van. Ilyenek az ünnepek, ajándékozások, üzleti sikerek, vendégségek, baráti találkozók vagy romantikus beszélgetések.

Forrás: