Veszélyben a vénák a lombik-program alatt

Manapság egyre több párnak jelent nehézséget a családalapítás, így napjainkra drasztikusan megnőtt a lombik programok száma. A gyermekáldáshoz szükséges sok hormonális kezelés azonban lényegesen megemeli a mélyvénás trombózis esélyét. Hogy mikor van szükség véralvadásgátló kezelésre, azt prof. Blaskó Györgytől, a Trombózisközpont véralvadási specialistájától tudtuk meg.

Mikor szükséges a lombik?

Egy pár általában egy év sikertelen próbálkozás után fordul orvoshoz, aki különböző vizsgálatokkal felméri a felek egészségi állapotát. Probléma esetén számtalan módszer áll rendelkezésre – hormonpótlás, gyógyszeres kezelés, invazív beavatkozások-, stb. Továbbá, rendezni a pajzsmirigy esetleges alulműködését, a fokozott inzulin rezisztenciát (ha van), stb. Ha ezek hosszú hónapok múlva sem vezetnek eredményre, akkor szóba kerülhet mesterséges megtermékenyítés, azaz az inszemináció, illetve a lombik-programban való részvétel. Sajnos vannak olyan esetek, amikor a párnak egyből ezekre lehet szüksége. Ilyenkor a nő – vagy a férfi- hormonális szabályozásban részesül, aminek azonban megvan a maga kockázata.

nem terhes

Lombik, mint rizikófaktor

Svéd tanulmányok szerint a több, jó minőségű petesejt termelődéséhez használt hormonpótlás – a fogamzásgátló tablettákhoz hasonlóan- megnöveli a mélyvénás trombózis esélyét. A vizsgálatban ezer lombik programban lévő nőnél 4,2 esetben alakultak ki vérrögök. További érdekesség, hogy az eljárással teherbeesett nőknél a trombózis az első három hónapra volt a legjellemzőbb, míg azoknál, akiknél természetes úton sikerült áldott állapotba kerülniük, inkább a szülés után lépett fel a probléma.

Éppen ezért még mielőtt az illető belevágna a projectbe, mindenképpen szükséges trombózis rizikó felmérést végeztetnie, hogy elkerülhető legyen a mélyvénás trombózis és a tüdőembólia! De nemcsak ezért: a rizikós terhességek alatt igen könnyen alakulhat ki trombózis a méhlepény (placenta) vénáiban, aminek az elzáródás a magzat súlyos oxigén-, és táplálékhiányát, sőt korai vetélést is eredményezhet!.

Mikor szükséges megelőző terápia?

“A terhesség és bármiféle hormonpótlás mind lényegesen megnövelik a mélyvénás trombózis esélyét, így ha a családjában már előfordult trombózis, vagy ha ön esett már túl rajta, akkor feltétlen szükséges trombofília szűrésen részt vennie” – tanácsolja prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája.

terhes gyógyszer

Amennyiben a vérvétel során bizonyosságot nyer a megnövekedett trombózishajlam, úgy az illető prevenciós alvadásgátló terápiában részesül. Vannak esetek, amikor elég, ha a prevenciót a terhességi próba pozitivitásának észlelése után elkezdjük, de van amikor már a fogantatás előtt a hormon-indukció alatt LMWH profilaxis szükséges. Természetesen a kezelés egyéni elbírálás függvénye, ezért még a lombik program megkezdése előtt szakorvosi konzultáció szükséges, és a terhességet lehetőleg terhespatológiában jártas szülész-nőgyógyász kísérje végig!

Forrás: