Jó alvás- természetes dolog, vagy extravagáns kiváltság?

Az alvás olyan emberi szükséglet, amely automatikusan működik – gondolnánk. Ezen szakterület orvosai nem kevesebb, mint 100 különböző alvászavart különböztetnek meg – legyen az organikus vagy nem organikus.

Mi zavart meg minket, embereket annyira, hogy sokunknak orvosi segítségre van szüksége az alváshoz?

Az alvás lehet a legtermészetesebb dolog a világon, ha betartunk néhány alapvető alvási szabályt, ahogy Dr. Michael Saletu bécsi/grazi alvásszakértő orvos magyarázza.

„Ha nem gondolsz az alvásra, összhangban élsz a belső óráddal, lefekszel, amikor sötét van, felkelsz, amikor felkel a nap, és ha eleget mozogsz, az alvás nem okoz problémát.”

Fotó: 123rf.com

A neurológus szerint az alvás legnagyobb ellenfele a nonstop, 24 órás társadalmunkból adódó nyugtalanság: nem lassítunk le annak érdekében, hogy megszabaduljunk a mindennapi stressztől, túl sok a mesterséges fény, túl kevés a napfény, állandó elérhetőség – ezek azok az ismérvek, amelyeket mindannyian jól ismerünk, és amelyek hosszú távon álmatlansághoz vagy a belső óra destabilizációjához vezethetnek.

Készültségben aludni

Talán soha nem is létezett olyan, hogy zavartalan alvás… „Az emberek már az őskorban is valódi készenlétben aludtak – mondja Saletu –, elvégre mindig veszély leselkedett rájuk.” Le tudjuk-e rázni magunkról ennek az állandó készenlétnek az ősi lenyomatát? Nem olyan könnyű, különösen a nőkre jellemző ez a fajta éber alvás. Mik az alváshigiénia legfontosabb alapelemei?

Foto:123rf.com

Van-e optimális forgatókönyv az alvásra?

 Saletu újra és újra hangsúlyozza, hogy mennyire fontos nyugodtan és nem felpörögve, és főleg álmosan ágyba kerülni.

Honnan ismerjük fel az alvászavart? Új eszköz az inszomnia kezelésében

Ez a mindennapi életben elengedhetetlen ahhoz, hogy megtaláljuk a nyugalmunkat, a szó valódi értelmében. „A jó éjszakai alváshoz kontrollálnunk kell negatív gondolatainkat: aki gondolkodik az alvásról, annak problémája lesz vele.” Mintha ez olyan könnyű lenne. De az alvásszakértő orvos magyarázatában ez a tézis hihetőnek hangzik.

„A legegyszerűbb teendők a jó alváshoz: feküdjünk le álmosan, nem felpörögve és nyugodtan.”

Priv.Doz.Dr. Michael Saletu, neurológus, alvásterapeuta, Bécs
 

Sokan nyomást gyakorolnak magukra, hogy csak egy tökéletes forgatókönyv szerint tudnak jól aludni. Ez kontraproduktív. Miért tudnak a tizenévesek olyan jól aludni, függetlenül attól, hogy hol és milyen körülmények között? – Mert egyszerűen nem gondolnak rá” – mondja Saletu.

Milyen alvási személyiség vagyok?


Tehát úgy tűnik, hogy a jó éjszakai alvás egyetemes receptje nem létezik. „Mindenkinek meg kell találnia, hogyan érzi magát jól. A saját jó érzését. Egyesek inkább a hűvös szobát szeretik és abszolút csendre van szükségük, mások szeretik a városi vagy természeti zajokat, néhányan odavannak a friss levegőért, és vannak, akik inkább a meleget szeretik.”

Az egyetlen általánosan érvényes tétel, amit az orvos is elismer: minden, ami a jóllétünket, a biztonság és a feszültség oldódását szolgálja és a biztonság érzését adja, az jó.

  • Bármit, aminek semmi köze az alváshoz, ki kell tiltani a hálószobából – a laptoptól, a munkától és a televízióktól kezdve egészen az ételig vagy az alkoholig.

    Fogcsikorgatás és birkaszámlálás
    Mi foszthat meg minket az alvástól? Saletu szerint az inszomnia, azaz az álmatlanság a leggyakoribb nem organikus alvászavar. Ide tartoznak az elalvás vagy az éjszaka átalvásának zavarai és a nem pihentető alvás érzése – legalább heti 3 alkalommal legalább 3 hónapon keresztül. Az inszomnia egyike annak a hat fő csoportnak, amely megnehezíti az alvást – a továbbiak a légzési nehézség, hiperszomnia (túlzott álmosság), alvás rosszkor, alvajárás, éjszakai mozgászavarok.

  • Kreatív álmodás
    Igazából hihetetlen, hogy az agyunk soha nem áll le – még éjszaka sem. Az álmodással kapcsolatos kérdés zárja beszélgetésünket az alvásszakértővel. Az álmok egyfajta pszichés mosógépek, amiben mindent átmosunk, ami foglalkoztat minket? Vagy inkább a szinapszisok véletlenszerű összekapcsolódása? Michael Saletu szerint „az álmok az érzelmek feldolgozására szolgálnak – a tudat ellenőrzése és cenzúrája nélkül. Ezért lehetünk olyan kreatívak alvás közben: tudunk repülni vagy akár egy szörnyet legyőzni.”

    Összefoglalva: aludj jól – és ne gondolkodj rajta sokáig. Így biztos eljön az az álom, amiben repülni is tudsz!

    „Az erdő az erő forrása. A jó alvást elősegíti egy esti séta a természetben vagy egy virtuális kör a megnyugtató erdő képével.”

    Forrás:austria.info

Forrás: https://napidoktor.hu/index