Horkolásmentes övezet!

A svéd fogorvosok találmánya ma már az európai  alvásgyógyítók mindennapos módszere és eszköze a  szájbetét.

Vannak horkolók, akiknél a szájöblük berendezése, a fogaik elhelyezkedése vagy a nyelv illeszkedése gátolja a levegő egyenletes beáramlását a légutakba.

Ilyenkor segíthet, ha például az állkapocs hátulsó részét megerősítik, ezzel  jelentősen csökkenthető az elülső fogakra nehezedő nyomás. Magyarországon korábban orr-fül-, gégész szakorvos közreműködésével, de a legújabb találmányok már egyedül is beilleszthetőek a szájba. 

horkolas3

A horkoló hang a felső légutak lágy szöveteinek, a torok oldalsó és hátsó falainak, a manduláknak, a nyelvgyöknek, a nyelvcsapnak és a  lágy szájpadlásnak a  vibrációja következtében jön létre. Alvás közben a garat és a nyak izmai ellazulnak. Ennek következtében  szűkület alakul ki a garattérben, így a szükséges levegőmennyiséget nagyobb sebességgel kell belélegezni.

Ennek következtében a  lágy szövetek, a lágy szájpad és a nyelvcsap zajos vibrációja adja a horkolás kellemetlen jelenségét. Akinek tehát a horkolását ilyen szájbéli adottságok idézik elő, nem is gondolja, hogy mechanikus segítséggel túlléphet a problémáján.

Az első szájbetéteket fából faragták, majd a fémkorszak után következett a műanyag, és ma már a kifejezetten nyálbarát anyagból előállított eszközök számítanak korszerűnek. Nemcsak az anyagában, hanem technológiájában is sokat fejlődtek ezek az alvást segítők, ugyanis ma már – akárcsak a műfogsoroknál – teljesen egyedi, a saját szájberendezkedéshez illeszthetőek.

Az illesztéshez nem kell technikusi háttér, mindenki otthoni körülmények között,  maga alakíthatja ki a saját horkolásgátlóját. Leif Söderberg svéd horkolásgátló fejlesztő négyezer horkoló és ásító ember légzését  elemezte, amíg kialakította a  klinikai teszteken is megfelelő változatot.

horkolas1

A reduznore lehetővé teszi, hogy szinte egy ásításnyi művelettel több levegő juthat a tüdőbe. Kiegészítő eszközként egy orrtágítót is készítettek, így a megaventtel együtt biztosítható az egyenletes, nyugodt légzés – csukott szájjal. A szájüregben létrehozott komplex horkolásmentesítés következtében létrejöhet a horkolásmentes övezet, legalábbis ezen a testrészen.

Magyarországon a közelmúltban kezdték megismertetni az új eszközt, amely mellé orrtágítót is ajánlanak, ugyanis a száj és az orr alakításával egyidejűleg a korábbinál több levegő tud akadálymentesen eljutni a tüdőbe. Ez a jó alvás alapfeltétele. Sokak számára az egyetlen, kikerülhetetlen lépés a horkolásmentes alváshoz.

G. Németh Gy.

Forrás: https://napidoktor.hu/index