Vény nélkül kapható gyógyszer a lelki egészség megőrzésére

Számos helyen lehet olvasni a sport, a rendszeres testedzés fizikumra és szervezetre gyakorolt jótékony hatásairól.

A testedzés elősegíti a szív-és érrendszeri betegségek megelőzését, csökkenti a magas vérnyomást, javítja az oxigén-és tápanyag ellátottságot, javítja az ellenálló- és állóképességet, és így tovább.
Mindemellett az utóbbi években kezdett csak elterjedni szélesebb körben az a felismerés, miszerint a testedzés jótékony hatással van a mentális egészségre és a pszichológiai jóllétre is.

A rendszeres testedzés pozitív hatásai a lelki egészségre:

Csökkenti a depresszió érzését, csökkenti a szorongást, csökkenti a dühöt, csökkenti a stresszt, javítja az általános közérzetet, javítja a testképet, növeli az önbecsülést, növeli az énhatékonyság érzését, nyugalmas és pihentető alvást biztosít.

Testedzés és szorongáscsökkentés

Mindenki szokott időnként szorongani és a mindennapi élet során sokszor megtapasztalunk egyfajta egészséges aggódást. Egy bizonyos szintig a szorongás, a nyugtalanság érzése még fokozza is a teljesítőképességünket, pl. verseny- vagy vizsgahelyzetben.9439A probléma akkor jelentkezik, mikor a szorongás átterjed tevékenységünk más területeire is és negatívan hat a mindennapjainkra.
Több tanulmány is rámutatott arra, hogy a testedzés hatékonyan csökkenti a szorongást. A leghatékonyabb szorongáscsökkentő edzésformának a kitartó és rendszeres ‘aerob’ jellegű testedzést (pl. futás, biciklizés) tartják.

Testedzés és depresszió
A testedzés és a depresszió közötti kapcsolat kutatása igen régre nyúlik vissza; az első kutatások ebben a témában az 1900-as évek elején jelentek meg. Ezek és a későbbi vizsgálatok kimutatták azt, hogy a testedzés jelentős mértékben csökkenti a depresszió érzését azoknál, akik enyhe vagy közepes mértékű depresszióban szenvednek és azoknál is, akik nem szenvednek ebben a betegségben (depresszív érzést, rossz közérzetet olykor az egészséges emberek is megtapasztalnak). Úgy tűnik, hogy a testedzés antidepresszív hatással bírhat, de nyilvánvalóan súlyos depresszió esetén nem helyettesítheti a terápiát.

A testedzés hatása az önbecsülésre és a testképre
Az előzőekben leírtakhoz hasonlóan a testedzés jótékony hatással van az önbecsülésre és a saját testünk megítélésére is.

Ennek a fontosságát azért kell kiemelni, mert a testképpel kapcsolatos vizsgálatok bebizonyították, hogy a testképzavarnak döntő szerepe van az evészavarok kialakulásában és fennmaradásában.9440Ezenfelül a testképzavar káros hatással lehet az önbecsülésre, mivel a testtel kapcsolatos attitűd (viszonyulásmód) az önmeghatározás lényeges aspektusa.
A testedzés azáltal, hogy pozitív testi változásokat idéz elő, a testkép és a testünkhöz való viszonyulás javításának egyik eszköze, továbbá jelentősen növeli az énhatékonyság érzését és az általános jóllétet.

A testedzés hatása az alvásra
A mentális egészség megőrzéséhez hozzátartozik a nyugodt, pihentető alvás is. Alvásvizsgálatok kimutatták, hogy a fizikailag fitt személyek hosszabban, mélyebben és pihentetőbben alszanak, mint azok, akik nem végeznek rendszeresen testmozgást.

Összességében elmondható, hogy a rendszeres és mérsékelt testedzés pozitív testi és lelki előnyökkel jár, továbbá hozzájárul az egészség megőrzéséhez. A lényeg igazából nem is azon van, hogy mit sportolunk, hanem azon, hogy megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbb sportot. Amit szívesen csinálunk, ami felvillanyoz, ami személyiségünkhöz legjobban illeszkedik, az hosszú távon is életünk szerves részét képezheti.

Forrás: