Sokan a pajzsmirigyet teszik bűnbakká a felszedett kilók miatt. „Nem tudok fogyni! Biztosan a pajzsmirigyemmel van baj.” Lehetséges, hogy tényleg igazunk van.
Honnan tudhatjuk meg, hogy valóban az alig 30 grammos, aprócska pajzsmirigyünk a hibás? Röviden, attól függ, tapasztaljuk e mindazokat a tüneteket, amelyek arra utalnak, hogy a pajzsmirigy alulműködik, és nem termel elegendő pajzsmirigyhormont, amely a normális anyagcseréhez szükséges. Vegyük sorra azoknak a tüneteknek a listáját, amelyek arra utalhatnak, hogy a pajzsmirigy lerobbant.
Állandó fáradtság.
A bőr szárazzá és érdessé válik.
A haj szárazzá és durvává válik.
Rendkívüli érzékenység a hidegre.
Erős és rendszertelen menstruáció.
Az arc gyakran felpuffadt.
Váratlan hízás.
Lehangoltság vagy depresszió.
Gyakori izomgörcsök, izomfájdalmak és nyomásérzékenység.
A pulzusszám a szokásosnál alacsonyabb.
Székrekedés.
Meddőség kialakulása.
Szellemi lelassulás.
Duzzanat a nyak alján, közvetlenül az ádámcsutka alatt.
Csökkent nemi vágy.
Ha valaki a lista végigolvasásakor több tünetet is felismer, elképzelhető, hogy hipotireózisban szenved, a pajzsmirigy elégtelen működésében, ami a leggyakoribb pajzsmirigy rendellenesség. Ha ez gyanítható, beszéljünk orvosunkkal egy esetleges vérvizsgálatról, amellyel kimutatható, hogy a pajzsmirigyünk megfelelő mennyiségű hormont termel-e. Mivel azonban az orvosok és a kutatók nem értenek egyet abban, mi a keringő pajzsmirigyhormon megfelelő szintje, a vizsgálat eredménye nem feltétlenül döntő. Ha például a szint csak enyhén megemelkedett, érdemes lehet másodvéleményt kérni egy endokrinológustól is.
A pajzsmirigy alulműködést szerencsére viszonylag könnyel lehet kezelni. Általában csak gyógyszert kell szedni, amely pótolja a hiányzó pajzsmirigyhormonokat. Amint a pajzsmirigy meggyógyul, a testsúly is helyreáll.
Hogyan ellenőrizhetjük az esetleges pajzsmirigy rendellenességet a nyakunkon?
Hajtsuk hátra a fejünket, és tartsunk magunk elé egy tükröt úgy, hogy lássuk benne a nyakunk alsó részét a kulcscsont és az ádámcsutka között.
Igyunk egy korty vizet, és nyeljük le.
Ha bármilyen jelentős kidudorodást látunk nyelés közben, forduljunk orvoshoz.
Forrás: