Csillagos menzák

A Ghenti Egyetem kutatói egy csillagos értékelőrendszert dolgoztak ki, amellyel jelezni lehet a menzai ételek táplálkozásbiológiai minőségét, és ezáltal meg lehet jelölni a legegészségesebb választásokat.

A csillagok számán kívül a rendszer a táplálkozásbiológiai hátrányokat is feltünteti (ahol lehet), például a túl magas energia, telített zsír és nátriumtartalmat, vagy a túl kevés zöldséget.

A kísérletben 224 főiskolai hallgató (főleg nők) 24 órán keresztül minden elfogyasztott élelmiszert és italt feljegyzett a menücímkék bevezetése előtt illetve után. Az eredmények azt mutatták, hogy a táplálkozási információk nem javították hatékonyan az ételválasztást és az értékes tápanyagok bevitelét.

A kutatók arra számítottak, hogy a címkék különösen a magasan iskolázott, fiatal nőkből álló csoportban – pozitív hatással járnak majd az élelmiszerválasztásra, ezért meglepve tapasztalták, hogy a feliratok hatástalannak bizonyultak.

keverem_kavarom7

A szakértők úgy vélik, hogy ha a menücímkék még ebben az átlagosnál tudatosabbnak számító csoportban sem bizonyultak hatékonynak, az általános népesség körében valószínűleg még ennél is kevesebb hatást gyakorolna.

A jelek szerint számos tényező befolyásolja a menzákon étkező emberek ételválasztását, így például a szokások, az ízlés és a többiek választásai nagyobb mértékben hatnak, mint a címkéken feltüntetett táplálkozási információk.

A kutatók szerint bár a tudatosság és a motiváció is fontos az egészséges élelmiszerválasztáshoz, az is legalább ennyire fontos, hogy a kínált élelmiszerek között legyen elegendő olyan egészséges étel, amelyek ízlés és árfekvés tekintetében is sokaknak megfelelnek.

Forrás: