…de tényleg jó az e-cigi?

Úgy tűnik az e-cigi, nem a legbiztonságosabb dohánypótló. Sokak szerint ugyanúgy szabályozni kellene használatát, mint a normál cigiét

Egy amerikai férfi a közelmúltban alaposan megjárta, hogy elektromos cigarettára gyújtott. Az eszköz – amely alapjában véve biztonságosnak tekintett – felrobbant a szájában. Első fogai, valamint a nyelvének egy darabja bánta a balesetet, amelyet feltehetően hibás akkumulátor okozott. A férfinak az arca is megégett. A 2012-es, februári eset kapcsán Thomas Kiklas, az amerikai elektromos cigaretta gyártók szövetségének társ-alapítója elmondta: olyan esetről még nem is hallottak, hogy valakinek felrobbant volna a szájában egy ilyen készülék.

shutterstock_57891280 Tudj meg többet a cigarettákról!

A durva történet mindenesetre felveti, hogy az elektromos cigaretta használatát hasonlóan kellene szabályozni, mint a rendes cigiét.

Az e-cigarettákra egyelőre nem vonatkozik a szigorú szabályozás, amely a rendes dohányáruk használatára igen. Az Amerikai Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Hatósága, az FDA (Food and Drug Administration )ugyanakkor úgy véli, hasonlóan kellene felügyelni az elektromos cigaretták használatát is, mint a normál dohánytermékekét.

Az FDA szerint ezeknek a gőz-termelő eszközöknek használatát az egészségügyi termékekhez hasonlóan kellene ellenőrizni. Nem számítanak gyógyszernek vagy orvosi segédeszköznek – kivéve, ha külön gyógyászati célból forgalmazzák őket, olyan termékként, amelyek segítenek az embereknek leszokni a dohányzásról.

Az elektromos cigaretta dohány-helyettesítő terméknek minősül, legtöbben úgy tartják, az biztonságosabb, mint a normális cigi. Ezeket a cigarettákat akkumulátor működteti, és egy folyékony nikotinkeveréket tartalmaznak, mely gőzzé alakítható: ezt lélegzi be a felhasználó.

hamutarto2

Az FDA korábbi terve az volt, hogy a nikotintapaszhoz vagy leszokást támogató különféle szerekhez, például rágógumihoz hasonlóan kezeljék és szabályozzák az elektromos cigaretta használatát. Ám az amerikai szövetségi bíróság 2010 decemberében úgy döntött, hogy az e-cigi nem számít gyógyászati eszköznek, és dohányként kell kezelni. Hiszen az eszközök folyékony nikotint tartalmaznak. Az FDA weboldalán Deyton és Woodcock képviselők levelet tettek közzé, melyben leírják, hogy a szervezet lépéseket tesz annak érdekében: ugyanolyan és megfelelő szabályozás alá essen minden dohánytermék, azok is, amelyek dohány felhasználásával készülnek, hiába számítanak gyengébb változatnak.

A szövetségi bíróság másodfokú ítéletét az FDA elfogadta, melyben az áll: az e-cigivel kapcsolatban nem szükséges olyan kísérleteket végezni, mint amelyeket egy gyógyszerek vagy orvosi eszközök kipróbálása előtt végeznek a kutatók.  A döntés, hogy az FDA nem fellebbezhet, tulajdonképpen az e-cigaretta gyártók- és forgalmazók győzelmének tekinthető. A szervezet honlapján közzétett levél azonban egyértelművé teszi, hogy az e-cigiket terápiás eszközként sem fogadták el.

Tulajdonképpen mi az e-cigi?

Az elektromos cigarettát a valódinál biztonságosabb megoldásnak tartják. Fém csöve miatt hasonlít a normális cigarettára, de tartalmaz fűtőszálat, valamint egy kazettát, mely a folyékony nikotint rejti – amely a dohánynövényből származik. Amikor a felhasználó beleszív a készülékbe, nikotin gőzt lélegez be. A készülék ilyenkor, akár az igazi cigaretta vége, világít is.

vid4u.init(480,360,’Yxu0FQQ9yi’,null,3);

Forrás: