Hogy nézzek tükörbe szülés után? – 1. rész

Már túlvan a szülésen, sőt, kezd belejönni a kisbaba ellátásába – De hogyan birkózzon meg egy újdonsült anyuka a teste változásával?

A legnagyobb megmérettetésen, a szülésen túlesve egy édesanya számos kihívással szembesül: meg kell tanulnia ellátni csecsemőjét, amely kezdetben nem egyszerű feladat. Nemcsak a baba körüli teendők nehezíthetik azonban meg napjait újdonsült anyaként.

Az elmúlt 9 hónapban a testünk nem igazán volt a miénk. Annak ellenére, hogy hallottunk róla, tudtunk róla, hogyan fog változni, nem lehettünk eléggé felkészülve a fizikai terhelésre, amelyet a terhesség jelentett – ahogyan arra sem, hogyan fog szülés után kinézni a testünk. Egy biztos: a régit szeretnénk visszakapni, és egyelőre úgy érezzük, nehezen nézünk a tükörbe.

Teljes mértékben érhető a vágy: úgy akarunk festeni, ahogyan a terhességet megelőzően. Fontos azonban türelmesnek lenni és időt adni magunknak. Testünk 9 hónapon át nyúlt, változott, alakult a baba fogadására, fejlődésére, majd születésére koncentrálva. Tehát aligha várhatjuk, hogy pár hét alatt erőre kapjon és csodásabban fessen, mint terhesség előtt.

Legokosabb, ha legalább annyi időt adunk neki a regenerálódásra, mint amennyi a terhesség ideje volt – azaz 9 hónapot, vagy akár egy évet. Azt is tartsuk észben, hogy testünk pontosan ugyanolyan nem lesz, mint terhesség előtt volt. Emlékeztessük magunkat arra: a test azért változott, hogy életet adhassunk egy csodának, és táplálhassa a gyermeket.

Íme néhány tipp, hogyan tekintsünk pozitívan a testünkre és érezzük jól magunkat a bőrünkben szülés után is.

di%25C3%25A9ta5

Ne ítélkezzünk magunk felett!

Ahogyan a legtöbb szülésen átesett nő, az első pár hétben cseppet sem érezzünk formában magunkat. A szülés után is lehetnek fájdalmaink, bosszanthat a szivárgás, csepegés, duzzadás, a petyhüdt testrészeink, az esetleges striák, arról nem is szólva, mennyire fáradtnak, érzelmileg kimerültnek érezzük magunkat.

Legyünk türelmesek

Legyünk türelmesek és biztosak abban, hogy korábbi önmagunk – vagy megközelítőleg ugyanaz – hamarosan visszatér. Hogy ez mennyi időt vesz igénybe, az több dologtól is függ. A korunktól, attól, hogy ez az első – vagy talán negyedik – terhességünk-e, a fittségünk szintjétől, a génjeinktől. Mindezek befolyásolják, hogyan és mikor nyerjük vissza régi alakunkat.

Valóban, néhány édesanya lapos hassal jelenik meg pár héttel szülés után, és gyorsan belefér a terhesség előtti nadrágjába – de ez nem gyakori. Nem szabad hasonlítgatnunk magunkat ezekhez a nőkhöz, mert az ő esetük a ritkább. Kissé kerekebb csípőnkre, lágyabb hasunkra és vastagabb derekunkra gondoljunk inkább úgy: ez az ára annak, hogy egy csodálatos, új emberrel gazdagodott az életünk.

babamama2

Tudtuk-e, hogy a terhesség valójában négy trimeszterből áll?

A szülést követő első néhány hónap olyan, mint egy utazás – új ember válik belőlünk, de segítséget is kapunk ahhoz, hogy korábbi életünket minél hamarabb visszakapjuk. Ha tehetjük, az első pár héten tegyük félre a főzést és a takarítást, hogy teljes mértékben újszülött gyermekünkre és a pihenésünkre koncentrálhassunk.

Aludni kell!

Az alvás nagyon fontos ahhoz, hogy testünk regenerálódjon, jobban érezzük magunkat és megküzdjünk az olykor feltörő negatív érzésekkel is. Tegyük fel a lábunkat, és igyunk sok folyadékot – csodát művel. Minden, terhesség alatt kialakult duzzanatot enyhíthetünk vele.

Amikor már kiegyensúlyozottabbnak érezzük magunkat, lassan visszatérhetünk a testmozgáshoz is. Amennyiben természetes úton történő szülés után épülünk fel, a sétát, gyengéd nyújtásokat már nem sokkal a kórházból hazatérés után is végezhetünk.

Ha császármetszéssel történt a szülés, várni kell legalább 6 hetet: orvosi ellenőrzést követően lehet újra elkezdeni a tornát, testmozgást – habár egyes orvosok azt javasolják a császármetszésen átesett kismamáknak is, hogy kezdjenek sétálgatni már a szülést követő 1-2 napban.

Forrás: