Korpára, fejfájásra, gyulladásra, de még rossz álmok ellen is jó a rozmaring

A rozmaring nemcsak fűszernövény, hanem egy sokoldalú gyógynövény, aminek minden fűszeres kertben ott van a helye.

A rozmaring hatása

A rozmaring segít légzőszervi- és megfázásos megbetegedések esetén, amit köptető és enyhén gyulladáscsökkentő hatásának köszönhet. Nátha ellen is hatékony.  Segíti a vérkeringést, ezáltal felmelegíti az izmokat és a szerveket, aminek hatására el tud lazulni az izomzatunk.

Ezeken kívül számos olyan keserű anyag is megtalálható benne, melyek jótékonyan hatnak az emésztőrendszerünkre, továbbá elősegítik a telítettségérzés kialakulását. A rozmaringsav is ide sorolható, aminek többek közt vírus- és baktériumölő, illetve gyulladáscsökkentő hatása van.

 
rozmaring, olaj

Fotó: 123rf.com

A rozmaringolaj

rozmaringolaj kellemes fenyőillatot kölcsönöz a szappanoknak, krémeknek, géleknek és parfümöknek. Sűrű, bokros növény, gyökere elágazó, levelei pedig tűszerűek és rendkívül kellemes illatúak. A rozmaring félig télálló növény, gyakran előfordul, hogy az azévben ültetett palánta télen kifagy, de az egyre melegedő klímánkban és egy kis téli védelemmel (takarjuk be a növény tövét) ma már sikeresen termeszthető hazánkban is a rozmaring, sőt óriási bokorrá is tud fejlődni a kertünkben.

Rozmaring – a természetes gyulladáscsökkentő

A rozmaring szaporítása

Ez a növény könnyen termeszthető a kertben és virágcserépben egyaránt. Tetszetős és illatos leveleinek köszönhetően a rozmaring jól mutat az udvaron egy gyógyfüveskert részeként is. Mivel termesztése igen könnyű, gyakran ajánlják kezdő kertészeknek. A rozmaring dugványról, vagy magvakkal szaporítható. Ha a magvakat akarjuk elvetni, előbb áztassuk vízbe őket néhány órára. Legjobb, ha előbb bent ültetjük el a magokat 6-8 héttel a fagy beállta előtt, hogy felgyorsítsuk a csírázási folyamatot.
Szórjuk szét könnyedén a magvakat egy jó vízelvezetésű virágtartóba, kedvező közegbe, öntözzük meg őket, és tartsuk száraz, hűvös helyen. Miután kihajtanak, tegyük őket napos helyre, de ne azonnal, szoktassuk a növényeket fokozatosan a teljes vagy részleges napfényhez. Ha dugvánnyal szaporítjuk a növényt, akkor vegyünk egy egyéves, egészséges szárat, mártsuk gyökereztető hormonba, majd ültessük cserépbe. Amikor a gyökérzet kifejlődik, átültethetjük végleges helyére.

 

Mikor szedhetjük a rozmaring hajtásait?

 

A növény leveleit folyamatosan szedhetjük, amíg a rozmaring növekszik. Húzzuk le a „tűket” a szárról, majd aprítsuk fel, mielőtt felhasználjuk. A rozmaring könnyen szárítható és fagyasztható. Fagyasszunk le egész ágakat, és amikor szükség van néhány levélre, húzzuk végig két ujjunkat az ágon, ezáltal leszakítva a szükséges mennyiségű levelet.

Foto:123rf.com

Rozmaring tea fejfájásra

Migrén kezelésére vagy annak megelőzésére  kortyoljunk el egy csészényi rozmaring teát. Egy kávéskanálnyi szárított vagy friss rozmaringhoz adjunk 2,5 dl forró vizet (nem kell együtt főzni), takarjuk le, majd 15 perc múlva szűrjük le. Ne feledjük, hogy a gyógyteák készítéséhez ne használjunk fém eszközöket. Naponta fogyaszthatjuk, de hosszútávon rendszeres használata nem javasolt, ahogy várandós és szoptatós anyukáknak sem ajánlott.

Rozmaring tea korpás hajra

A rozmaring hatóanyagai erősítik a hajat is. Ha az előzőnél erősebb rozmaring teát főzünk, és azzal öblítjük le a hajunkat hajmosás után, majd hagyjuk hatni 20-30 percig, azzal a korpának is búcsút mondhatunk.

Frissítő rozmaringos fürdő

A rozmaring élénkít, fájdalomcsillapító és izomlazító hatású is, érdemes egy fárasztó nap után rozmaringos fürdőt vennünk.

Okosabbá tesz a rozmaringillat?

Apró érdekességek

  • Az ókori Görögországban a diákok rozmaringfűzért viseltek a hajukban, mikor vizsgára készültek, mert úgy gondolták, hogy a rozmaring serkenti a memóriájukat.
  • A középkorban a férfiak és nők rozmaringágat helyeztek a párnájuk alá, hogy elriassza a démonokat, illetve a rossz álmokat.

Forrás: edenkert.hu