Ma már egy valamire való hamburgerezőben nem csak házi szószt és kézműves bucit kóstolhatunk, hanem a hagyományos sült burgonya helyett választhatunk sült édesburgonyát is.
Persze más ételekhez szintén fogyaszthatjuk, például húshoz vagy halhoz, snackként pedig önmagában, mártogatósokkal (cheddar sajtból készült szósszal és csípős ketchuppel a legjobb!).
Ha egyben sütjük az édesburgonyát, akkor a legfinomabb, ha krémesen puha, egy krumplihasábnak viszont kívül ropognia kell! Utánaolvastunk a témának, majd teszteltük a gyakorlatban, mindezt pedig fázisfotókkal illusztráltuk.
Amire szükségünk lesz:
- édesburgonya, fejenként kb. 15 dkg
- étkezési keményítő
- fűszerek: só és egyéb fűszerek, pl. csili, bors, zöldfűszerek, fűszerkeverékek
- olívaolaj a sütéshez
Hámozzuk vagy sem?
Valójában ízlés kérdése, alapos sikálás után rajtahagyhatjuk a burgonyán a héját. Mi ezt inkább steakkrumplihoz tudjuk elképzelni, ezúttal meghámoztuk, majd hasábokra, szeletekre vágtuk az édesburgonyát. Vághatjuk hosszú, keskeny hasábokra és rövidebb, szélesebbekre is, ahogy csak szeretnénk.
Tipp: Kókuszos édesburgonya-krémleves
Áztatás
Ezt követően fogunk egy nagy tál hideg vizet, és beáztatjuk a burgonyaszeleteket. Minimum 1 órára, de lehetőleg egy teljes éjszakára. Mi is így tettünk, hűvös helyen, lefedve egy éjszakát áztak a burgonyacikkek. Miért van erre szükség? Áztatás hatására távozik a keményítő a burgonyából, ezért minél hosszabb ideig van vízben a krumpli, annál több keményítőt veszít, azaz ropogósabbra süthető. Az áztatás végén a zöldséghasábokat leszűrjük, átöblítjük, majd alaposan leszárítjuk.

Foto:123rf.com
Keményítő – jöhet kívülről
A ropogós állaghoz kívülről kell a krumplit megtámogatni némi keményítővel. Erre két módszer is létezik.
– Néhány evőkanál keményítőt kanalazunk egy lezárható műanyag zacskóba. Részleteiben beletesszük a burgonyát, alaposan összerázzuk. A módszer működik, ám a kész, megsült zöldségen látszani fognak az apró keményítő pöttyök. Ezt nem szerettük volna, ezért inkább a 2. megoldáshoz folyamodtunk.
– 3 evőkanál keményítőt egy tálba kanalazunk. Hozzáadagolunk kevés hideg vizet (tej sűrűségű legyen), simára keverjük. Belemártjuk a krumplihasábokat (éppen csak egy pillanatra, ne szívja meg magát a burgonya!), majd mehetnek is a sütőpapírral leterített sütőlemezre. Ügyeljünk arra, hogy a krumplidarabok ne fedjék egymást, csak egy rétegben tegyük a sütőlemezre!

Foto:123rf.com
Sütés
A sütőt előmelegítjük 230 °C-ra (légkeverés). A burgonyát egyenletesen megszórjuk nagyon kevés olívaolajjal (spray) és a tetszőlegesen kiválasztott fűszerekkel (mi fokhagyma granulátumot, görög zöldfűszeres keveréket, illetve egy fűszerpaprika alapú keveréket választottunk), sót azonban ekkor még nem teszünk rá (ha fűszerkeveréket használunk, vigyázzunk, hogy ne tartalmazzon sót!). A sütőlemezt betoljuk a sütőbe, majd kb. 25 perc alatt készre sütjük a burgonyát. Sütés közben érdemes többször kinyitni a sütőajtót, hogy a puhító hatású gőz távozni tudjon. Végül pedig ízlés szerint megsózzuk az elkészült sült krumplit.

Foto:123rf.com
Tapasztalataink
Valóban sikerült kívül ropogós, belül puha krumplit készítenünk. Pár további tipp, hogy nektek is szuper legyen az eredmény:
- A közepesen vastag hasábok lettek tökéletesek.
- A sütőt kb. 5 percenként nyitogattuk, rengeteg gőz távozott.
- Csak minimális olívaolajat használtunk, ahol több olaj érte a krumplit, ott puhább is lett a zöldség.
- A sütés utolsó perceiben érdemes a sütőt grillfunkcióra kapcsolni.
Ha eddig csak a sima krumpliban hittünk, érdemes kipróbálnunk az édes változatot is – utóbbi ugyanis jóval több értékes tápanyaggal szolgál számunkra, sőt a diéta részévé is tehetjük. De pontosan miért is annyira egészséges az édesburgonya?
Forrás: Ízes Élet