Egészséges reggeli diabétesz esetén – 2. rész

Ízletes és értékes falatok cukorbetegeknek

A reggelit a nap legfontosabb étkezésének tartják. Ez különösen igaz a cukorbetegekre nézve. Diabétesz esetén a reggeli étel segít a vércukorszint stabilan tartásában. Mit érdemes enni, ami értékes tápanyag és ízletes is?

Számos szakember ma is a reggelit tekinti a legfontosabb napi étkezésnek. Ezt a szabályt különösen fontos betartaniuk a diabéteszben szenvedő embereknek. A reggeli étel ugyanis segít abban, hogy vércukorszintjük a nap folyamán stabil legyen. Ha kihagyják ezt az étkezést, nagyobb vércukorszint-emelkedés jön létre ebéd és vacsora után.

A jó napkezdéshez diabétesz esetén olyan reggeli szükséges, amely tartalmaz rostot, sovány fehérjét és egészséges zsírt.

Cikkünk első részében az első 6 ajánlott ételről esett szó. Nézzük a többit is.

7. Sós zabétel: a reggeli zabételnek nem feltétlenül kell édesnek lennie. Ha diabéteszesként inkább sósat ennénk reggelire, zöldséggel és sovány fehérjével is fogyaszthatjuk a zabot. Maradékokat használhatunk hozzá, például sült csirkét, paradicsomot, spenótot, s leönthetjük kevés olívaolajjal és citromlével. Adhatunk emellett hozzá kelkáposztát és gombát, valamint főtt tojást. Alacsony nátriumtartalmú szójaszósz és szezámmag is jöhet.

8. Tacos reggelire: diabétesz esetén sem kell mellőznünk az ízletes tacos-t. Keverjünk össze tojást spenóttal, adjunk hozzá babot, amely rosttal és fehérjével is feltölt. Majd kínáljuk teljes kiőrlésű vagy kukoricalisztes tortillában. Salsa és chili szósszal plusz ízt biztosíthatunk neki. Cukorbetegség esetén a fűszerek jól is jönnek – egy tanulmány szerint fogyasztásuk mérsékeli az inzulinszintet.

9. Avokádós pirítós: a krémes zöldség igen sok tápanyagot és rostot tartalmaz a szívre nézve egészséges zsírok mellett. Ez a reggeli kombináció diabéteszeseknek is segít telítettnek érezni magukat, amely a fogyást is elősegíti. Fogyasszuk az avokádókrémet egy szelet teljes kiőrlésű pirítóssal, adhatunk hozzá citromlét, sót és borsot is. A tetejére kerüljön főtt, sült vagy buggyantott tojás.

10. Cottage cheese gyümölccsel: a cottage cheese igazi fehérjebomba. Zsírszegény változatából is 28 gramm proteinhez jutunk egy csészényi adaggal, s csupán 6 gramm szénhidráthoz. A gyors és könnyű reggelihez gyümölccsel és dióval együk. Pisztáciával és barackkal is ki lehet próbálni.

11. Teljes kiőrlésű francia pirítós: cukorbetegség esetén is lehet fogyasztani néha egy-egy finom francia pirítóst. Nem árt tudni, hogy a vékony szirupos szeletek szénhidrátban gazdagok. Ha egészségesebben ennénk, mártsunk teljes kiőrlésű kenyeret tojás, zsírszegény tej, vanília és fahéj keverékébe – s hagyjuk el a cukros szirupot. Tegyünk a pirítósra mogyoróvajat és gyümölcsöt. Vagy készítsünk saját dzsemet magas rosttartalmú chia magvak és összetört gyümölcs keverékéből.

12. Áfonya-spenót turmix: a smoothie ízletes módja annak, hogy gyümölcsöt és zöldséget is iktassunk a napunkba. Az áfonyás-spenótos változathoz tegyünk fél csésze áfonyát, egy csésze spenótot és egy fél banánt a turmixgépbe. Adjunk hozzá fél csészényi zsírszegény tejet. Az egészséges táplálkozás érdekében őrölt lenmagot is tehetünk bele. Nemcsak diabétesz esetén nagyon hasznos ez a rostban és Omega-3 zsírsavakban is gazdag keverék, amely hatékonyan segít csökkenteni a vércukrot.

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php