Étvágycsökkentő trükkök – 1. rész

Arról már a legtöbb 2-es típusú diabéteszes olvasott-hallott, hogy különösen az alma alakú elhízás veszedelmes.

Ilyen esetben belső szerveink között is zsír raktározódik, majd állandóan vastagodik, akinek tehát sörpocakja van, annak nemcsak a bőre alatt keletkezik hájrétege. A zsírszövet olyan, akár egy önálló életet élő ?élőlény“: sok olyan fehérjét, hormont és peptidet termel, amelyek állandó izgalomban képesek tartani éhségközpontunkat, evésre ösztönöznek, de befolyásolják magát az inzulin hasznosulását is. Annál több inzulinra van szükségünk, minél több zsír rakódott ránk.

A cukorbetegségre jellemző, hogy a hasnyál­mirigy egy ponton túl nem képes elég inzulint előállítani. A túlsúlyos emberek számára a dia­bétesz elleni legjobb védekezés, s egyúttal gyógy­mód is lenne, ha le tudnának adni néhány vagy még több kilót a súlyukból. Sokan tapasztalat­ból tudják, hogy az inzulinkezelés is növelheti a súlyt. (Hogyne, amikor a tápanyagok elraktá­rozását is elősegíti.)

Van azonban már a hosszú hatású inzulinok között olyan is, a detemir-in-zulin, amelyik 24 óra alatt egyenletesen szívódik lel, és szinte szabályozza az éhségérzetet. Azért ez nem fogyasztó inzulin, viszont ennek alkalmazá­sával évente fele annyi kiló rakódhat ránk, mint más inzulinokkal. Ha betartjuk a diétát és eleget mozgunk, inzulinozás ellenére sem hízunk, da­gadunk állandóan.

Mégis sokan úgy érezzük, hogy éjjel-nappal csak ennénk és ennénk. Ezt meg kell fékezni. Végső esetben persze étvágycsökkentő szerekkel, de kíséreljük meg először más módszerekkel, akár trükkökkel is. Néhány tippet összegyűjtöttünk.7785Szagolni, nem enni

Ha az ?orrunk után megyünk“, vagyis az étel jó illata az, ami mérhetetlenül csábít, akkor nyom­juk el az ingerlő illatokat: szurkáljuk fel néhány helyen a vaníliás cukor zacskóját és tegyük a nap­ra, az ablakpárkányra. Az illat hamarosan betölti a helyiséget, és bár ez elméletben süti-éhséghez vezetne, a vaníliával mégis más: eltelünk az illatá­val és jó lesz a közérzetünk.

Inni, nem enni

Igyunk meg minden egész órában egy csészényi, pár csepp citromlével ízesített vizet. Már a kissé telt gyomor is csökkenti az étvágyat, amúgy pedig szüksége van szervezetünknek napi 2-2,5 liter fo­lyadék pótlására.

Kívánni és készíteni

Fagylalt nélkül nem nyár a nyár, de mégis óva­kodjunk a tejes, tejszínes fagyiktól. Készítsünk magunknak, ha már annyira megkívántuk! Ad­junk 3 dl citromos vízhez édesítőszert, majd ap­ránként, állandó keveréssel 2 evőkanál sovány, natúr joghurtot. Tegyük a mélyhűtőbe, és 10-15 percenként kevergessük meg, hogy csomómentes legyen, majd teljes dermedésig helyezzük vissza.

Zöld fűszert kóstolni

A friss kerti zsázsáról nagyanyáink még tudták, hogy igazi természetes étvágycsökkentő. Érdemes hát kertünkbe vagy akár egy cserépbe is vetni. Apró zöld levelei sok krómot tartalmaznak, ami fontos nyomelem szervezetünk számára, mert töb­bek között szabályozza éhségérzetünket. Salátába, a megengedett mennyiségű barna kenyérre szór­va ízleni fog. Más kalóriaszegény, sok krómot tar­talmazó étkek: paradicsom, gomba, fejes saláta.7786Az almát, répát tessék megkoronázni!

Tömjük meg gyomrunkat a sok pektint tartalma­zó almával, s igyunk rá sok vizet, ezzel kitöltjük a gyomrunkat. A sárgarépa is ugyanez miatt ki­tűnő – azonban az almának is, a sárgarépának is a cukortartalmát figyelembe kell venni, amikor a napi megengedett cukormennyiséget kiszámol­juk. Ma már drogériákban kapható pektinpor is, az cukorszegény. De az alma jobban ízlik.

Kis csalással nem enni

Régi trükk és ráadásul nagyon is magyar szokás az étkezést levessel kezdeni. Ha hisszük, ha nem, ez csökkenti az étvágyat, mert a meleg folyadék kellemes jóllakottságot ad. Ne siessünk utána a második fogásnak nekikezdeni, hogy a tányér le­ves az agyközpontban kiváltsa a teli gyomor jel­zést. Aki nem rajong a levesekért, az étkezés előtt csapja be a gyomrát: igyon egy nagy bögre nem túl meleg zöld teát vagy gyógy teát.

Rágcsálni, nem enni

Csak chipset ne, akármilyen érdekes is a reklám­ja! Tíz deka chips 4 dkg zsírt tartalmaz, ráadásul az úgynevezett káros transzzsírt, amit szerveze­tünk nem tud feldolgozni, s csak raktározódik bennünk. Ha tévézés közben rágni kell valamit, készítsünk oda sárgarépa, kalarábé meg uborka­szeleteket és mártogassuk pár pötty pirosarany-nyal ízesített 0 százalékos joghurtba. Nagy divat a vendégeket is ezzel kínálni. Egy-egy szem (de nem több!) aszalt szilva vagy barack is teltségér­zést okoz.

Nem kell azonnal enni

Ha ránk tör az éhség, próbáljuk meg evés helyett először azt az akupunktúrapontunkat nyomo­gatni, ami csökkenti. Nyomjuk középső ujjúnkat 20-30 másodper­cig az orrunk és a felső ajkunk kö­zött mélyedés közepére. Hamarosan csilla­podik éhségünk. Sokan ismerik és esküsznek az akupunktúrás kezelés hatékonyságára, amellyel csökkenthető az éhségérzet és megfelelő étrend betartásával megindul a már nem is remélt fo­gyás, jók lesznek a vércukorértékek, és persze ha fogyunk, kevesebb inzulint igényel szervezetünk. Egy szakavatott akupunktúrás terapeuta pontos felvilágosítást ad a kúráról, és természetesen kon­zultáljunk gondozó orvosunkkal is.

Folytatjuk…

Forrás: