Betegségben elhunyt disznóhúst árulnak

Évek óta árulják Sanghajban a környező településeken betegségtől elhullott sertések húsát, s erről mit sejtenek a gyanútlan fogyasztók – írta a Csije Pao című kínai üzleti lap.

Az újság terjedelmes írását a Hszinhua hírügynökség ismertette kínai nyelvű oldalán.
A cikk szerint a betegségben vagy más okból az értékesítés előtt elhullott disznókat illegális kereskedők szállították a metropoliszba a Sanghajjal határos Csöcsiang tartomány falvaiból.

A feketézők két jüant (76 forint) fizettek az állatok kilójáért, miközben az érvényes rendelkezések szerint az állattenyésztőknek maguknak kellett volna 50 jüanért (1 900 forint) a tetemek elszállíttatásáról gondoskodni. Ezt kevesen tették meg, helyette vagy eladták, vagy – mint azt a Sanghaj folyójából március elején kihalászott több mint 16 ezer döglött állat is bizonyítja – a vízbe dobták, útszélen hagyták a disznók tetemét.
Hogy pontosan mennyi betegségben elpusztult sertés végezte a sanghaji lakosok és éttermi vendégek tányérján, nem lehet tudni.

husok2

A helyi adatok szerint a disznótenyészők helyi központjának számító Csiahszing településen tavaly 7,34 millió állatot neveltek, ezekből 325 ezret temettek vagy égettek el a hivatalos adatok szerint. A halálozási ráta ugyanakkor ennél jóval magasabb, mintegy 10 százalék körüli, vagyis a legóvatosabb becslések szerint is mintegy 400 ezer sertésnek "veszett nyoma" tavaly.

Az illegális kereskedést azt sem fogta vissza, hogy tavaly novemberben a helyi bíróság három, elhullott sertéseket feldolgozó hentest életfogytig tartó szabadságvesztésre, további 14-et pedig börtönre vagy pénzbüntetésre ítélt.
A múlt hónap elején Sanghaj folyójában több ezer sertéstetemet találtak, ami komoly társadalmi visszhangot váltott ki, s – a bizonyítékok szerint – hosszú évek óta űzött visszás gyakorlatra, valamint az elégtelen szabályozásra mutatott rá. Egyelőre nem lehet tudni, hogy a tetemek honnan kerültek a folyóba, a felelősöket továbbra is keresik a hatóságok.

Forrás: