Műtét helyett gyógyszeres kezelés

Áttörő megoldást jelenthet a Magyarországon most először bemutatkozó gyógyszeres terápia a Dupuytren-kontraktúrában szenvedők kezelésében.

A sebészeti műtétet teljes egészében kiváltó gyógyszeres kezelés hatékonysága révén nagyban hozzájárul a betegségben érintettek életminőségének javításához.

Az európai populáció 3-13 százalékát érintő betegség a Dupuytren-kontraktúra, másnéven a tenyéri bőnye zsugorodás egy például cukorbetegségben gyakrabban fellépő, operálható kézelváltozás, amelynél a tenyér kötőszövete megvastagodik, és az újak karomszerűen begörbülnek.

A tenyéri bőnye zsugorodás egyelőre ismeretlen eredetű betegség, a szakemberek nem tudják, pontosan mi okozza a kialakulását. A kutatások kimutatták, hogy a férfiaknál előbb (átlagosan 55 éves korukban), a nőknél később (átlagosan 65 éves korukban) jelentkezhet az elváltozás és a férfiaknál az előfordulása ötször gyakoribb, mint a hölgyeknél. A vizsgálatok szerint elsősorban a diabétesz és az epilepszia növelheti a betegség kialakulásának veszélyét, de a rendszeres és nagy mennyiségű alkohol-fogyasztás és dohányzás, valamint a családi kórelőzmény is fokozott kockázatot jelenthet.

orvos_2

A betegség leggyakoribb jelei a tenyéren megvastagodott bőr, csomók a tenyérben (melyek fájdalmat nem okoznak), a bőr alatt kötegek alakulnak ki, melyek a bőrrel is összenőhetnek, ezek a kötegek egyre rövidülnek és a kéz ujjai többnyire lassan, évek alatt hajlított helyzetbe zsugorodnak, és súlyos esetben nem egyenesíthetők ki. A Dupuytren-kórban szenvedők nagy részének nem csak a fizikai munkavégzés jelent gondot, de az olyan mindennapi feladatok ellátása is, mint  elmosogatni, autót vezetni, vagy egy inget begombolni.

A Dupuytren-kontraktúra kezelése függ a beteg életkorától és általános egészségi állapotától, foglalkozásától és a betegség súlyosságától. Jelenleg nincs olyan kezelés, ami véglegesen meg tudná gyógyítani a betegséget, bár számos sebészeti és nem sebészeti eljárás akadályozhatja meg a kéz további károsodásának kialakulását. Jelenleg a leggyakoribb kezelési formája a Dupuytren-kontraktúrának a műtét, ami invazív, megköveteli a fizikoterápiát és a helyreállításhoz szükséges időt, és együtt jár a műtét utáni komplikációkkal.

Manapság azoknál a betegeknél javasolt a műtéti eljárás alkalmazása, akiknél az elváltozás lehetetlenné teszi a mindennapi teendők elvégzését és nagyban rontja az életminőséget. A műtét során általában csak a zsugorodott heges kötegek teljes kiirtásával szűntethető meg a zsugorodás és a beavatkozás után a betegség sokszor kiújulhat.

orvos_480A kutatások szerint a műtéti eljárás ugyan a betegek 75 százalékánál sikeresen elvégezhető, azonban a beavatkozás után az érintettek közel felénél (46%) tapasztalható szövődmények kialakulása, leggyakrabban ízületi merevség, vérömleny, gyulladás és túlzott fájdalom.

A Magyarországon most először alkalmazott gyógyszeres megoldás helyettesíti a műtéti beavatkozást, ezáltal forradalmi változást hoz a kórkép kezelésében. A kezelés teljes egészében kiválthatja a műtéti beavatkozást, bizonyított hatékonysága és biztonságossága révén hozzájárul a Dupuytren-kontraktúrában szenvedők életminőségének nagymértékű javításához.

A kutatások azt is kimutatták, hogy az érintettek 63 százalékánál már az első injekció beadása után tapasztalható volt az eredmény. A klinikai vizsgálatban résztvevő betegek 45,2 százaléka nagymértékű javulást tapasztalt, 39,7 százaléka állapota jelentősen jobb lett és 12,7 százalékuk minimális javulást észlelt. Átlagosan a betegek 72,2 százaléka nagyon elégedett volt a kezeléssel, és a kezelt betegek kevesebb, mint 20 százalékánál mutatható ki kiújulás a kezelést követő két évben.

vid4u.init(480,360,’Yxu0FQQ9yi’,null,3);

Forrás: