Képekkel: Magyarok kenyere – sok jó ember van ebben a nemzetben!

Az összetartás fontosságát hangoztatták a Magyarok kenyere búzájának összeöntése alkalmából rendezett ünnepség szónokai szombaton Mohácson.

Korinek László jogászprofesszor, akadémikus, a 2011-ben indult kezdeményezés ötletgazdája a város egyedülálló ipartörténeti műemlékénél, a 18. századi Szent Miklós Vízimalomnál meghatottan beszélt arról, hogy 2011-ben 10, 2012-ben 25, idén pedig a remélt mennyiség kétszerese, mintegy 100 tonna búza gyűlt össze.

kenyer11

Magyarok kenyere – Fotó: MTI

Rámutatott: a gabonát 370 magánszemély és szervezet ajánlotta fel magyarországi és Kárpát-medencei magyarlakta területekről. "Az akció sikere jelzi, mennyi jó ember van ebben a nemzetben, és azt is, hogy nincs okunk félni a jövőtől, össze tudunk fogni" – mondta.

Korinek László újságírók kérdésére elmondta: megítélése szerint az "összefogásról és a szolidaritásról szóló" Magyarok kenyere program keretében idén összegyűjtött búzamennyiség a jó termésnek, a Zsolnay Örökségkezelő kiváló szervezőmunkájának és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közreműködésének is köszönhető.

magyarokkenyere

Augusztus 20. – Magyarok kenyere – Fotó: MTI

A jótékonyság mellett idén arra is bíztatták a magyarországi településeket, hogy külhoni magyar testvértelepüléseikkel közös búzából süssenek közös kenyeret – tette hozzá. Csizi Péter, Pécs alpolgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy a Magyarok kenyere program és az augusztus 20-i nemzeti ünnep jó alkalmat kínál gondolni azokra a magyarokra, akik "a 20. század rossz politikai döntései miatt" nem Magyarországon élnek, és ki kell nyilvánítani, hogy a magyar nemzet minden történelmi nehézség ellenére egységes és összetart.

kenyer31
Összeöntötték a búzát – Fotó: MTI

Kovácsné Bodor Erika, Mohács alpolgármestere köszönetét fejezte ki a Magyarok kenyere programhoz búzát felajánlóknak, és emlékeztetett rá, hogy ennek köszönhetően a Böjte Csaba vezette Dévai Szent Ferenc Alapítvány mintegy 2300, otthonban lakó gyermek élelmezéséről gondoskodhat.

Márta István, a Zsolnay Örökségkezelő ügyvezetője azt hangsúlyozta: a szervezet számára megtiszteltetés és megható volt, hogy felkérték a Magyarok kenyere rendezvényinek szervezésére. Egyben arra kért mindenkit, vegyen részt az augusztus 20-iki pécsi Magyarok kenyere ünnepen, hogy átélhesse az együttlét és az összetartozás örömét.

kenyer4

Augusztus 20. – Magyarok kenyere – Fotó: MTI

A Szent Miklós Vízimalomnál az adakozó gazdák és szervezetek gabonáinak mintáit öntötték össze és őrölték lisztté jelképesen, a teljes mennyiséget egy modern, szigetvári malomban dolgozzák fel. A lisztből a székelyföldi Oroszhegyről érkező kovász hozzáadásával Pécsváradon sütik meg a nemzet kenyerét és azt az ötezer kis cipót, amelyet jótékony céllal osztanak szét kedden Pécsett.

A liszt legnagyobb részét idén is a Dévai Szent Ferenc Alapítvány kapja, de jut belőle a fővárosi állami ünnepre szánt kenyérhez is, amelyet a Szent Jobb-körmeneten Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek áld meg augusztus 20-án.

Forrás: