Mi az a D-dimer és mikor indokolt a mérése?

A D-dimer mérése trombózis gyanúja esetén szokott sor kerülni leggyakrabban. A szervezetben létrejött véralvadék jelenlétére utal a megemelkedett szintje.

De, hogy pontosan mi is az a D-dimer, és még milyen vizsgálatokkal kell kiegészíteni, arról dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa beszélt.

D-dimer- mi is az valójában?

A D-dimer az alvadási folyamat során keletkező fehérje. A folyamat ugyanis 2 részből áll: a vér alvadásából (melynek végén oldhatatlan fibrinháló keletkezik), valamint a fibrinolízisből (vagyis a fibrinszálak lebomlásából). A D-dimer tulajdonképpen a fibrin lebomlási terméke, így normál körülmények között alig mutatható ki a vérből, csakis akkor emelkedik meg lényegesen az értéke, ha vérrög keletkezett és szükség van annak lebontására.

Mit jelez a megemelkedett értéke?

Amennyiben a D-dimer szintje megemelkedik, az a véralvadás fokozott folyamatára utal. Ez előfordulhat mélyvénás trombózis, tüdőembólia, stroke, szívinfarktus esetén. Nemannyira magas az emelkedés, gyulladás, daganatok, terhesség esetén, továbbá emelkedett szintet mérünk, műtétek, sérülések következményeként is.

A trombózis/tüdőembólia gyanúja esetén rutinvizsgálatnak számít, de a betegség követésére is használjuk, ugyanis  értékének csökkenése, normalizálódása fontos információ a kezelés hatékonyságára vonatkozóan. A D dimer magas szintje esetén meg kell keresni a véralvadék helyét és nagyságát, ami általában ultrahang -, CT vizsgálattal történik.

Segíthet a véralvadásgátló terápia időtartamának meghatározásában

A D-dimer szintjének ellenőrzésre nem csaupán a trombózis fennállásának kizárására szolgál, de nagy segítséget jelenhet az antikoaguláns terápia időtartamának meghatározásában. Az anticoaguláns kezelést gyakran akkor is folytatni kell, ha az ultrahang alapján a trombózis már nem látható, az érszakaszon a vér átfolyása teljessé vált. Ilyen tényező például az ismétlődő trombózis, vagy a súlyos trombofília megléte. De abban az esetben is tovább kapja a beteg a véralvadás gátlót, ha a D dimer értéke nem normalizálódik, vagy ismételten emelkedni kezd. (ilyenkor gyakran rosszindulatú daganatot, esetleg autoimmun érgyulladást találunk okként).

trombozis

“Az anticoaguláns kezelés felfüggesztése utáni visszatérő D dimer emelkedés megelőzheti a klinikai tüneteket, panaszokat, így előre jelzi a tromboembóliás esemény ismételt jelenlétét” – magyarázza dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.

Az alvadásgátlóval már nem kezelt, ám az emelkedett D-dimer értékű csoportban a MVT (mélyvénás trombózis) 15%-n visszatért, míg azok, akik megfelelő terápiában részesültek, ez az arány 2% volt. Így tehát a kutatók azt találták, hogy akiknél magasabb a D-dimer szint, ott folytatni kell az antikoaguláns terápiát.

Célszerű tisztázni trombózis után

  • teljeskörű trombofília vizsgálat
  • antifoszfolipid szindróma kizárása
  • lupus antikoagulans és a véralvadás vizsgálat
  • rákszűrő vizsgálatok
  • krónikus gyulladás (góc) felkutatása
  • természetesen szükségesek lehetnek további vizsgálatok is bizonyos betegségek esetén.

Forrás: Trombózisközpont