Traumaoldás szakértővel

A traumaoldásban a legfontosabb kérdés a “miért” helyett a “hogyan”, hiszen ez viszi előre a feldolgozási folyamatot.

A trauma utáni legfontosabb feladat a helyreállítás, a normál kerékvágásba való visszaút. Ez nem csupán a munkát jelenti, hanem a megszokott napi rutint, életmódot is.

A traumák utáni újrakezdés nagyon nehéz. Fontos találni valamit, ami miatt érdemes felkelni reggelente. Ez lehet új partner, kutya, új hobbi vagy munkahely, vagy az eddigiek átstrukturálása.

A pszichológus sokszor önmagában kevés, ha nincs meg az egyén kellő motivációja vagy a családi, baráti támogatottsága. Igen hatékony, ha a hozzátartozók is részt vállalnak a traumaoldás folyamatából, ha tisztában vannak vele, milyen szakaszokon megy át a szerettük és tudatosan képesek végigkísérni, segíteni őt.

Fontos, hogy a trauma oldásában résztvevők társakra, tapasztalt és megértő emberekre találjanak, mert a sorsközösséget átélve, a támogatottságot élvezve hatékonyabbá válnak a veszteségkezelésben. Látják, hogy furcsa érzéseikkel nincsenek egyedül, megbizonyosodnak afelől, hogy reakcióik normálisak, amiket egy nehéz élethelyet váltott ki belőlük.

14807

Míg a legtöbb trauma hirtelen és váratlanul történik, a helyreállítási folyamat lépésről-lépésre valósul meg, amihez tudatos struktúra, nagyon nagy türelem és irdatlan kitartás kell.

A feldolgozási folyamatban rendkívül nagy egyéni eltérések vannak a reakciókat, a lefolyási időt illetően, azonban hatalmas hasonlóságok is, amiből táplálkozni és tanulni lehet.

10258

Muszáj beszélni róla, mert az élmények feldolgozása a beszéd révén indul be. Lehet családnak, ismerősöknek, olyan embereknek, akikkel megtörtént hasonló, valamint érdemes felkeresni azokat is, akik a traumakor jelen voltak: tűzoltók, rendőrök, mentősök, orvosok, szemtanúk. Mivel az ő munkájuk a traumák körül zajlik, személetük sokat segíthet a veszteségkezelésben.

Lényeg az, hogy folyamatosan beszélni, beszélni és beszélni kell róla!

Forrás: