Ma van a melanoma világnapja!

Dr. Harmos Ferenc bőrgyógyász a melanoma előjeleiről, kockázatairól beszélt a Csak csajok műsorában

A melanoma malignum a bőr pigmenttermelő sejtjeiből kiinduló rosszindulatú tumor. Kialakulhat már meglévő anyajegyből különösen akkor, ha az állandó károsító ingernek van kitéve, de megjelenhet anyajegymentes bőrfelületen is. Az anyajegyekben nagyobb mennyiségben van jelen ez a melanocitának nevezett festékanyag, amelyből a melanoma kifejlődhet.

Honnan tudom, hogy melenoma?

Melanomára utalhat, ha megváltozik az anyajegy színe, pigmentációja, felszíne vagy alakja. Melanomát jelezhet az is, ha megváltozik az anyajegy határa, emellett terjedni, növekedni kezd a bőrfelszínen.

UV sugárzás, újra

Dr. Harmos Ferenc bőrgyógyász elmondta azt is, hogy a genetika mindenképpen szerepet játszik a melanoma kialakulásában. A fentebb említett károsító ingerek közé tartozik például az erős UV sugárzás, ami ellen viszont tudunk tenni. Már a tavaszi időszakban is el kell kezdeni védekezni az UV sugárzás ellen, mert egyre erősebben süt a nap.

Május hónapban elég, ha csak az arcunkat kenjük be naptejjel, azt is inkább a későbbi órákban. Nem kell tehát már reggel nyolc órakor bekenni magunkat. A nyári időszakban viszont sűrűbben érdemes bekenni azokat a testtájakat, ahol ér a nap.

Manapság már az egyszerű nappali arckrémek tartalmaznak fényvédőt, hogy ezzel is elősegítsék a bőr védelmét. Harmos doktor szerint fontos elkülöníteni, hogy felnőttről, gyermekről vagy nagyon kicsi gyermekről van szó. A nagyon kis gyermekeknél nem szabad használni a kémiai alapú fényvédőket.

Mi a kezelés menete?

A melanoma kezelése a korai időszakban főként a sebészeti eltávolítást jelenti. Ez sok esetben teljes gyógyuláshoz vezet: ha a tumor még nem terjedt át a környezetében lévő nyirokcsomókra, akkor igen jók a beteg gyógyulási esélyei.

Forrás: