Életmentő véradással őssejtekhez juthatjuk a beteg gyermekeket

A tudomány mára elért arra a szintre, hogy csupán egy egyszerű véradássál életmentő őssejtekhez juttathatjuk az arra rászorulókat.

Dr. Kriván Gergely a Szent László Kórház Hematológiai és Őssejt-transzlantációs Osztályának főorvosa olyan kisgyerekekkel foglalkozik, akik daganatos vagy immunhiányos betegség miatt csontvelő, őssejt átültetésre szorulnak. Hazánkban 1986-ban végeztek először sikeres transzplantációt, mely beavatkozások azóta rendszeresek. A beteg gyermekek számára lényeges a megfelelő szülői háttér, a szülő közelsége. A szakértők gyakorlatilag nemcsak a gyermeket kezelik, hanem felkészítik a családot, mellettük állnak.

A főorvos úr szerint a gyógyulás esélye attól függ, hogy mi a diagnózis. Immunológiai problémák esetén akár 80% esély is van a gyógyulásra, míg masszív tumorok esetében ez a szám 40%.

Dr. Kriván Gergely legnagyobb sikerének az első transzplantációs esetek egyikét tartja, egy négy éves kislányt, aki azóta már felnőtt. Elmondása szerint a legjobb csontvelődonor mindig a vér szerinti testvér, de ő sem mindig alkalmas a donációra. 71%-ban úgy kerülnek hozzá a betegek, hogy nincs potenciális donorjuk, és számukra is keresni kell alkalmas személyt.

A nemzetközi regiszterben 13 millió élődonor mintája szerepel. Innen 60-70%-os eséllyel lehet donort találni a kis betegeknek. A tudománynak, a fejlesztéseknek köszönhetően ma már sokkal barátságosabb és jóval fájdalommentesebb a csontvelőlevétel. Régen a csípőből vették le a csontvelőt, a levételt pedig 6 hetes lábadozási idő követte és ráadásul maga a beavatkozás is nagyon fájdalmasnak számított. Napjainkban azonban sokkal szelídebb módszert alkalmaznak: 80%-ban vérből veszik le az őssejtet, a folyamat tehát hasonló egy hosszú véradáshoz.

A donor a levétel előtt injekciókat kap, melyek az őssejteket a csontokból a vérbe terelik. Később a vérből szűrik majd ki az őssejteket a szakemberek. Ez csupán néhány órás beavatkozás, amikor is a donor a saját őssejtjeinek csupán 1%át adja le. Kellemetlen lehet a szúrással járó fájdalom és mellékhatásként némi influenzához hasonló tünet jeletkezhet. A beavatkozás tehát fájdalommentes és sok életet megmenthetünk vele.

Forrás: