Tavaszi nagytakarításhoz: környezetbarát tisztítószerek házilag

Néhány hozzávalóból sokféle a háztartásban használható tisztítószert keverhetünk ki, melyek hatékonyak, környezetbarátok, egészségünkre káros anyagot nem tartalmaznak. Szebb csomagolásba rakva ajándéknak is kitűnők.
 

Citrusos tisztítószer

Hozzávalók: néhány narancs, vagy citrom héja, ecet, víz, befőttes üveg és szórófejes palack.

A citrusok lehámozott héját tegyük befőttes üvegbe, és öntsünk rá annyi ecetet, hogy ellepje. 3-4 hétig tartsuk sötét hűvös helyen, majd szűrjük le, a leszűrt levet tegyük szórófejes palackba úgy, hogy 1/4 rész víz is férjen még hozzá. Használhatjuk a konyhában is, de felmosáshoz és fürdőszobai használathoz is kiváló.

Foto:123rf.com

Fúgatisztító

Hozzávalók: 6 csésze víz, fél csésze szódabikarbóna, harmad csésze citromlé, negyed csészényi ecet.

Egy edényben a vízbe tegyük bele az összetevőket, és jól keverjük össze. Szórófejes palackkal egyszerűbb a használata. Alkalmas fúgák, járólapok közötti rések tisztítására úgy, hogy az anyagot permetezzük a tisztítandó részre, hagyjuk ott egy órányit hatni, majd dörzskefével súroljuk a fúgákat.

Üvegtisztítók

Hozzávalók: 2 dl víz, ugyanennyi ecet, 3 csepp illóolaj.

Keverjük össze a hozzávalókat, majd tegyük szórófejes flakonba. Fújjuk az üvegre, tükörre és mikroszálas tisztítókendővel töröljük át a felületet.

Hozzávalók: 50 ml ecet, 100 ml vodka, 1 evőkanál keményítő, 350 ml desztillált víz,10 csepp illóolaj.

Mérjük ki a vodkát, adjuk hozzá az illóolajat. Ezután öntsük bele az ecetet, majd adjuk hozzá a keményítőt, végül hígítsuk a desztillált vízzel. Minden használat előttrázzuk fel, hogy a keményítő szemcséi ne dugítsák el a szórófejet.

hazi tisztitoszerek1000

Foto:123rf.com

Mikrosütő tisztító

Hozzávalók: citromdarabok, citromlé, meleg víz.

Egy tányér meleg vízbe helyezzünk citrom szeleteket, majd facsarjuk bele egy fél citrom levét. Mindezt tegyük a mikróba és addig melegítsük, míg gőz képződik, ami fellazítja a sütő falára odaégett szennyeződéseket. Ezután kapcsoljuk ki a sütőt, de még 3-4 percig ne nyissuk ki az ajtaját. Végül szivacscsal töröljük át a belső falait.

Foto:123rf.com

Fertőtlenítős WC tisztító

Hozzávalók: 2,5 dl szódabikarbóna, 10 evőkanál 20 százalékos ecet, 50 csepp fertőtlenítő hatású teafa illóolaj.
A szódabikarbónát egy üvegtálba téve csepegtessük hozzá az illóolajat. Lényeges, hogy antibakteriális, és vírusölő hatású olaj legyen, legjobb a teafa. Fakanállal keverjük, vagy mozsárban dörzsölgessük a keveréket. Amikor csomómentes tegyük befőttes üvegbe. Mindig zártan tároljuk, különben az illóolaj hamar eltűnik belőle. Használatakor egy evőkanálnyit tegyünk a WC kagyló vizébe és jól dörzsöljük át a WC kefével. Végül öntsük rá az ecetet, amitől pezsegni fog. Még egyszer dörzsöljük át a felületet, majd öblítsük le.

Légfrissítő spray

Hozzávalók: 2,5 dl desztillált víz, 10 csepp illóolaj, vagy maximum 2-3 komponensből álló illóolaj keverék, szórófejes palack.
A desztillált vizet öntsük a szórófejes palackba, majd csepegtessük hozzá az illóolajat. Használat előtt rázzuk fel.

Amennyiben szeretné tudni, hogy a boltokban megvásárolható tisztítószerek milyen alapanyagokból készülnek, vagy milyen felületeken használhatja azokat, az alábbi linkről megtudhatja az információkat. 

Néhány tipp az illóolajak keverésére:

  • Szoba légfrissítésére: 2 citrom, 6 bergamott, 1 eukaliptusz
  • Háziállatok szagsemlegesítésére: 6 cédrus, 4 bergamott.
  • Élénkítő: 4 kamilla, 3 narancs, 3 ylang-ylang.
  • Nyugtató hatású: 4 levendula, 3 rózsa, 3 muskotályzsálya.
  • Altató hatású: 4 csepp levendula, 6 kamilla.
  • Náthás megbetegedések időszakában fertőtlenítő hatású légfrissítő készítésekor tegyünk egy liter vízbe 10 ml alkoholt, 10 csepp levendula, 10 csepp citrom, és 10 csepp teafa illóolajat.

 

Foto:123rf.com

Légfrissítő tabletta

Hozzávalók: 4 dl szódabikarbóna, 0,6 dl víz, illóolaj, befőttes üveg, valamint szilikon öntőforma.

A szódabikarbónához öntsük a desztillált vizet, és keverjük addig, amíg sűrű állagú lesz. Ekkor keverjük hozzá az illóolajat, melyet itt bővebben is tehetünk hozzá, mint a vizes alapú légfrissítő esetén. A keveréket tegyük szilikon öntőformába, és hagyjuk ott 2-3 napig, míg kiszárad. A formából kivett tablettákat tegyük befőttes üvegbe. Erős illata körülbelül egy hónapig tart.

Öblítőszer

Hozzávalók: víz, citromsav, 1-15 csepp illóolaj. 3:1 arányban keverjük össze a vizet a citromsavval, adjuk hozzá az illóolajat, majd zárható flakonban tároljuk.

egészséges tisztítószer_keményítő

Foto:123rf.com

 

Mosogatószer

Hozzávalók: fél dl reszelt szappan, 4 dl víz, 1 teáskanál citromlé, vagy ecet. A gáztűzhelyen langyosított vízbe szórjuk bele a reszelt szappant. Addig melegítsük,amíg a szappan feloldódik, de a víz ne forrjon fel. Keverjük hozzá a szűrt citromlevet vagy ecetet.

Mosatlan edények egy kupacban, a mosogatási kedv azonban nulla. Ismerős? Íme, néhány praktika a gyors, és természetes mosogatáshoz.

Tippek a környezetbarát mosogatáshoz

Bútorápoló

Hozzávalók: 2 evőkanál méhviasz, 2,5 dl olíva olaj, fél teáskanál citrom illóolaj.
A méhviaszt gőzfürdőben olvasszuk fel, majd keverjük hozzá az olíva olajat, végül már nem melegen adjuk hozzá a citrom illóolajat. Egy zárt flakonban egy napig hagyjuk összeérni, ezután használható. Puha törlőkendővel és e készítménnyel
töröljük át a fa felületeket. Ne tároljuk a szert sokáig, mert avasodik.

Mosógél

Hozzávalók: 5 evőkanál mosószappan, desztillált víz, 25 ml mosószóda.
Reszeljük le a mosószappant, majd egy edényben a vízben oldjuk fel enyhe melegítéssel. 2,5 liter vízbe töltsük ezt bele, majd a mosószóda hozzáadása után ismét keverjük össze. Hagyjuk állni, majd tegyük flakonba. Használat előtt keverjük össze, és 125-150 ml-t használjunk egy adag mosáshoz.

Herbáció, a népi gyógyreceptek magazinja
Herbáció a népi gyógyreceptek magazinja. Keresse az újságárusoknál!
www.herbacio.hu

Forrás: https://napidoktor.hu/index