Mire figyeljünk ingatlanvásárláskor?

Az ördög a részletekben lakik. Legalábbis ezt állítja a lakberendező akkor, amikor a lakás- vagy ház vásárlására készülőket látja el hasznos, ám gyakran átláthatatlan tanácsaival.

Mire nem figyelünk?

Amikor valaki elképzeli álmai lakását, akkor többnyire idilli képet lát maga előtt: visszafogottan színes, ízléses falak, finom bútorok, pihe-puha szőnyeg, a legromantikusabbak még egy kandallót is odabiggyesztenek a képzeletbeli nappaliba. Viszont ha valakinek a sok ábrándozás után valóban lehetősége nyílik arra, hogy ingatlant építsen, vagy vásároljon, akkor ez a kép egyre ritkábban bukkan elő, hiszen annyi mindenre kell figyelnünk, hogy nem marad idő a tervezgetésre, az apró, ám annál fontosabb részletekre. A hitel intézése, az ingatlan kiválasztása, a bürokratikus útvesztők között, hajlamosak vagyunk megfeledkezni néhány alapvető dologról.

Legalábbis ezt állítja Láng Bea, lakberendező, aki szerint például egy új építésű lakás vásárlásakor az emberek többsége arra figyel, hogy mi van a szerződésben, nem pedig arra, hogy mi nincs. Pedig egy-egy ilyen lakást nem 1-2 évre vesznek az emberek, főleg akkor, ha például valaki felveszi a szocpolt. Ilyenkor 10 éves elidegenítési tilalom van az ingatlanon, de nem csak emiatt ajánlott kiemelt figyelmet fordítani a részletekre.

Színtelenül színesen

Amikor új lakásba költözünk, akkor megfeledkezünk arról, hogy alaposabban szemügyre vegyük például a konnektorok számát, amelyből rendszerint kevesebb van mint kéne, de a fal színének kiválasztásába sem biztos, hogy „ingyen” beleszólhatunk. „A szerződés megkötésekor okvetlenül kérdezzünk rá arra, hogy mekkora mértékben szólhatunk bele helyiségek kialakításba, vagy például a fal színének kiválasztásába” – figyelmeztet Láng Bea.

szoba

Sokan nem figyelnek arra, hogy az új építésű társasházakhoz járó „alapcsomagból” mi minden hiányzik. Pedig a borsos négyzetméterárakért cserébe joggal várhatnák a vevők, hogy ha már ennyi pénzt, időt és energiát fektettek az otthonuk kialakításába, akkor az úgy is nézzen ki, ahogy azt annak idején elképzelték.

Ebben sokat segíthet egy lakberendező, akit akkor érdemes felfogadni, amikor már kiválasztottuk azt a környéket vagy városrészt, ahova szívesen költöznénk, és esetleg van már néhány kiszemelt ingatlan is. Ezeknek az ingatlanoknak az alaprajzával érdemes felkeresni egy lakberendezőt.

Ez ma már egyáltalán nem luxus, egyre többen veszi igénybe ezt a szolgáltatást” – állítja Láng Bea, aki szerint hamar megtérül a tervezési költség 3-5 százalékába kerülő befektetés. Ezt azzal indokolja, hogy ilyenkor nem pusztán a hagyományos lakberendezői feladatok hárulnak a szakma képviselőire, hanem a lakberendező kapcsolatrendszere és a kedvezményes vásárlás lehetősége is sok terhet levehet az elfoglalt tulajdonosok válláról.

Forrás: