Koronavírus: vajon a kiszállítás biztonságos?

Min mennek keresztül a csomagok?

Szerte a világon érvényben van a korlátozás, mely miatt az embereknek otthon kell maradniuk – a kiszállítás azonban működik. Kérdés azonban, ez mennyire biztonságos a koronavírus idején?

Emberek ezreit szólították fel világszerte a hatóságok, maradjanak otthon, hogy megfékezhessük a koronavírus-járvány terjedését. A cégeket azonban, amelyek élelmiszert, kozmetikumot és egyéb háztartási cikkeket visznek házhoz, elárasztják megrendelésekkel.

Jogosan merülhet fel a kérdés: vajon akik a kiszállítás lebonyolítói és fogadói, milyen mértékben vannak kitéve a vírusnak. Biztonságos-e a kiszállítás?

Néhány munkavállaló számára a válasz igennek tűnik. Ugyanakkor, a megterhelés, amelyet most a koronavírus-járvány a kiszállítást vállaló cégekre ró, alááshatja képességüket arra, hogy tökéletesen megvédhessék dolgozóikat, s gondoskodjanak alvállalkozóik személyes biztonságáról.

A Reuters a közelmúltban arról számolt be, hogy több vállalat kiszállítással foglalkozó járművezetői számára a felpörgetett tempó nem teszi lehetővé az ajánlott biztonsági eljárások betartását, így például nem tudnak minden alkalommal megállni kézmosásra.

Az egyik Uber- és Postmate-járművezető, aki a koronavírus tüneteit mutatta, azt mondta, nem jogosult fizetett betegszabadságra megerősített diagnózis nélkül, ám a tesztelési hiány miatt a diagnosztizálása lehetetlennek bizonyult. Folytatta a munkát – jelentette a Reuters.

Az Amazon alvállalkozóinak néhány alkalmazottja ugyancsak a Reutersnek beszámolt arról, hogy a kisteherautókat és a tartályokat nem mindig fertőtlenítik a műszakok között, s nem kapnak személyi védőfelszerelést – néha még kézmosóval sem rendelkeznek.

Az Amazon megköveteli ezeket a dolgokat, ám a gyakorlatban az egyes vállalatok nem teljesítik kötelezettségeiket.

A biztonsággal kapcsolatos problémák a raktári szinteken is jelen vannak. Legalább 9 Amazon-létesítménynél lett pozitív az alkalmazottak koronavírus-tesztje.

„Támogatjuk az embereket, követve a helyi tisztviselők útmutatásait, s szélsőséges intézkedéseket teszünk a nálunk dolgozó összes munkavállaló biztonsága érdekében” – szögezte le az Amazon közleményében. A társaság megerősített védőintézkedéseket is bejelentett, melyek a munkavégzés során az emberek közötti megfelelő távolságra és a higiénia ösztönzésére vonatkoznak.

Biztonságosak-e a csomagok?

A fent leírtakhoz csatlakozik egy tanulmány is, mely a New England Journal of Medicine szaklapban jelent meg és arra mutat rá: a koronavírus 24 órán keresztül életképes volt kartonpapíron, s még hosszabb ideig a műanyagon és a rozsdamentes acélon.

Joseph Vinetz orvos, a Yale Egyetem fertőző betegségek professzora ugyanakkor kiemelte: a világon sehol nem kapta el senki a vírust azért, mert kiszállítással kapott csomagot. Azonosítani ugyan lehet a koronavírust a kartonon molekuláris teszttel, ez azonban nem jelenti azt, hogy megfertőzi az embert.

Az Amerikai Járványügyi Hivatal (CDC) azt is kijelentette, nem valószínű, hogy a COVID-19 felületekről fertőz. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) megerősítette: alacsony annak a valószínűsége, hogy egy fertőzött személy megfertőzi a kereskedelmi csomagokat, s annak rizikója, hogy elkapjuk a koronavírust egy dobozról, amelyet mozgattak, utaztattak, különféle körülményeknek volt kitéve, szintén elég alacsony.

Ha azonban valakinek továbbra is kétségei lennének, Vinetz szerint heti egy-kétszer vásároljon a még nyitva levő üzletekben, s alaposan mosson kezet utána, a bevásárlószatyrot pedig szintén fújja le alkoholos fertőtlenítővel vagy mossa ki. Még fontosabb távol maradni az emberektől, tartsuk a 1,5 méteres távolságot!

Forrás: https://napidoktor.hu/index.php