Ezek az inkontinencia típusai

Vizelet-inkontinenciáról akkor beszélünk, ha akaratunktól függetlenül vizelet ürül a húgyhólyagból, ami lehet csupán néhány csepp vagy nagyobb mennyiség is.

Az esetek 40 százaléka úgynevzett stresszinkontinencia. Az elnevezés a hasűri nyomás megnövekedésére utal, ami például akkor következik be ha köhög, tüsszent, nevet, vagyis olyankor amikor hasprést használ. Amikor ez a nyomás nagyobb, mint amit a gátizom meg tud tartani, elcseppenhet a vizelet.

A második leggyakoribb forma, a sürgősségi vagy késztetéses inkontinencia. Elsősorban 40 éves kor felett alakul ki, ilyenkor az érintettek hirtelen erős vizelési ingert éreznek és bár megpróbálják visszatartani, ez nem mindig sikerül. A problémának sokszor idegrendszeri oka van, de gyulladás következménye is lehet. 

intim, inkontinencia

Fotó: 123rf.com

A harmadik a reflex-inkontinencia, mikor idegrendszeri károsodás okozza a problémát. Ebben az esetben a betegek nem éreznek vizelési ingert.

A panaszok súlyosságától függően négy nagy csoportba oszthatjuk az inkontinencia kezelésének lehetőségeit, viszont fontos megjegyezni, hogy mindenek előtt a legfontosabb a problémával felkeresni egy specialistát aki teljeskörű kivizsgálás során feltérképezi a probléma hátterében meghúzódó okokat. A kezelés során elsődleges az oki kezelés, melyet számos kiegészítő kezelés egészíthet ki de erről minden esetben egyeztessen kezelőorvosával!

Inkontinencia kezelési lehetőségei:

1) Életmód váltás

Ezt a módszert enyhe esetekben ajánlják, ahol kerülni kell az alkoholos italok, vízhajtó hatású termékek fogyasztását. Továbbá nagyobb hangsúlyt kell fektetni az érintett izmok megfelelő tornájára, erősítésére.

2) Gátizom torna

Enyhíteni vagy akár meg is lehet szüntetni az elgyengült gátizomzat miatti inkontinenciát a gátizomzat tréningjével, intimtornával.

3) Gyógyszeres kezelés

Az ösztrogénhiánnyal összefüggésben jelentkező inkontinenciát a hormonpótló kezelések sok esetben enyhítik. Jó hatásúak a helyileg alkalmazható hormontartalmú tabletták, kúpok is, amelyeket a hüvelyben és környékén kell alkalmazni. A sürgősségi inkontinenciára gyógyszeres kezelést alkalmaznak, mely a vizelés ingerküszöbét csökkenti. 

inkontinencia, vizelet

Foto:123rf.com

4) Műtéti beavatkozás

Általában csak anatómiai eltérések esetén szokták alkalmazni. Két fő esetet kell megkülönböztetni az egyik a hólyagsérv ahol általában csak a műtét jelenthet megoldást, a másik, főleg szülés után a húgycső-húgyhólyag által bezárt szög visszaállítása. Ez a szög nehéz szülés következményeként, a méh előreesése miatt, vagy más okból megváltozik, inkontinencia léphet föl.

Fontos azonban megjegyezni, hogy ha rendszeresen (legalább 3 hónapon keresztül napi 3 alkalommal) végzett intimtorna, sem a gyógyszeres terápia nem vezetett eredményre, műtéteti megoldást szoktak javasolni.

5 megoldás a stressz inkontinenciára

Forrás: