Enni tanítja az egyetemistákat az MDOSZ!

Energia-egyensúly Egészségprogram Egyetemistáknak, avagy 3E néven indul el a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének szakmai programja márciustól három hazai egyetemen, amely az energia-egyensúlyon alapuló, egészséges táplálkozást és életmódot hivatott népszerűsíteni a hallgatók között.

A testtömeg megtartásának az alapja az energia-egyensúly, vagyis az ételekkel, italokkal elfogyasztott és a mozgással felhasznált energia-mennyiség közötti harmónia. Fontos, hogy ennek a jelentősége beépüljön a fiatalok szemléletébe, mert az életmód és a táplálkozási szokások jórészt gyerek- és fiatal felnőttkorban alakulnak ki.

A szervezet által megcélzott réteg a felsőoktatásban tanulók, hiszen ebből a szempontból ez az egyik legfontosabb életszakasz. Ekkor a fiatalok zöme elkerül otthonról, lassan önálló életvitelre tér át, új szokásokat vesz fel.

tesztaleves

A fentieket is figyelembe véve döntött úgy a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ), hogy átfogó és térítésmentes szakmai programmal keres fel három hazai egyetemet, a Budapesti Corvinus Egyetem Élelmiszertudományi Karát, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumát és a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karát.

„Szakmai szervezetünk a hosszú távú program keretén belül nem pusztán adatokon alapuló helyzetképet kíván kapni az egyetemistákról, hanem a megelőzés jelentőségére próbálja felhívni a fiatalok figyelmét, amelyben a táplálkozásnak kiemelt szerepe van” – mondta Kubányi Jolán, a Szövetség elnöke.

Az előadásokat és a tanácsadást bármilyen szakos hallgató látogathatja. Az egyetemválasztásban szerepe volt annak is, hogy ezeken a fakultásokon olyan szakembereket is képeznek, akik később hivatásuk során is szoros kapcsolatban lesznek a táplálkozástudománnyal. Hönigh Zsuzsanna a Budapesti Corvinus Egyetem Élelmiszer-tudományi Karán alapult Hallgatói Önkormányzatának elnöke nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy a programban résztvevő hallgatók, nem csak személyre szabott tanácsadásban részesülnek, hanem szakmailag is profitálnak a képzésből.

libaamell

Az öt szemeszteren át futó programban az MDOSZ szakértői 40-50 előadást és több mint 600 szaktanácsadást tartanak a diákoknak. Noha a programnak nem célja a szűrés, természetesen felhívják a hallgatók figyelmét arra, ha további szakorvosi ellátásra vagy kivizsgálásra van szükségük.

Az előadások témái a szakmai alapokon túl rugalmasan igazodnak a hallgatók igényeihez is. A három éves időszak végére kb. 4500 egyetemista étkezési szokásairól és tápláltsági állapotáról állnak majd rendelkezésre adatok, amelyek feltehetően kortársaik egészségi állapotáról és táplálkozási szokásairól is képet adnak, illetve az alapját képezhetik további felméréseknek.

Forrás: