Down Alapítvány

Az alapítvány egy olyan modell-szolgáltatórendszert tart fenn, mely a sérült embert a születésétől időskoráig támogatja.

Magyarország
1145 , Budapest
Amerikai út 14.

Bankszámlaszám: 10918001 – 00000013 – 38730007
Adószám: 18005282-1-42

A Down Alapítvány középsúlyos értelmi fogyatékos és halmozottan sérült gyermekek, fiatalok és felnőttek fejlesztését, önálló életvitelének segítését, valamint családjaik támogatását tűzte ki céljául, annak érdekében, hogy lehetőleg minden értelmi fogyatékos gyermek családban nőhessen fel, felnőttként pedig a lehető legközelebb jusson az önálló élet megvalósításához.

Ez a modell-rendszer azt demonstrálja, hogy a sérülteket támogató hagyományos rendszereknek vannak alternatívái, olyan alternatívák, melyben a sérült gyermeket nevelő családok, majd később a sérült fiatal és felnőtt ember életét azokon a pontokon segítjük meg, ahol egyedül nem birkóznának meg a problémákkal, vagy nehezebben boldogulnának, ezzel lehetővé téve, hogy mindenki máshoz hasonló életet élhessenek tanulással, maximális fejlődéssel, pénzkereső munkával, saját élettérrel, saját családdal.

Ez a fajta segítés a sérült embertől elvárja a tőle telhető maximumot, önbizalmat ad, önértékelésre és önbecsülésre tanít.

A Down Alapítvány intézményrendszere és szolgáltatásai:

Családok korai habilitációja és a Down Dada sorstársi segítő szolgálat
A szülők segítését már közvetlenül a gyermek megszületése után igyekszünk megkezdeni információkkal, címlistákkal, ismeretterjesztő kiadványokkal, tanácsadással. A kisgyermekes családok számára nyaralás formájában kríziskezelő- és probléma feldol­gozó tréningeket kínálunk, ahol pszichológusok, gyógypedagógusok és idősebb gyermekek szülei készítik fel az „új” szülőket lelkileg és segítik gyakorlati tanácsokkal. Egy sor kiadvánnyal, szórólappal, információs füzettel is segítjük a szülőket és a szakembereket.

A családok korai felkarolására a Down Dada, szülőkből álló országos szolgálat szakosodott. A tanfolyamokon felkészített Dadák sorstársi segítsége máris érezteti hatását. A Dadák által támogatott családok jó eséllyel indulnak megváltozott életük megoldása felé. A Down Dada szolgálat tagjainak rendszeres képzést és esetmegbeszélő tréningeket rendezünk.

Korai Fejlesztő és Tanácsadó Központ
Az intézmény 2003. szeptemberében kezdte működését Kiss Tiborné vezetésével, Ilka utca 26. sz. alatt. Kisgyermekek korai gyógypedagógiai és pszichológiai fejlesztésén kívül neurohabilitáció, gyógypedagógiai tanácsadás és szülőklub is tartozik a szolgáltatásokhoz.

Down Ambulancia
Az ambulancia a szülők gondjait enyhíti – az ál­talában több egészségi problémával járó Down-szindróma – specifikus szűrővizsgálati program és orvosi ellátás biztosításával. A megelőző és gyógyító célú 14 különféle szakrendelést az Alapítvánnyal közösen a Bethesda Gyermekkórház működteti, a Rókus Kórház, a Tűzoltó utcai Gyermekklinika és a XIV. kerületi Ida utcai Gyermek­or­vosi Rendelő bevonásával.

Átmeneti Otthonok
A Down Alapítvány két 30 fős vendégházat tart fenn, az egyik 15 éve non-stop működik Budán, a XI. kerületben, a másik Pesten a X. kerületben 2007. januárjától. Ezeket a bentlakásos otthonokat a szülő vagy maga az értelmi fogyatékos és/vagy halmozottan sérült személy bármikor igénybe veheti néhány napra, néhány hétre vagy hónapra, amíg a szülő, a gondozó vagy a segítő betegsége, ügyes-bajos dolga vagy regenerálódása megkívánja.

Napközi Otthonok
Az Alapítvány napközi otthonai a napközbeni foglalkoztatások, szinten tartó oktatás és önálló életre felkészítés színtere. A családban nevelkedett értelmi fogyatékos fiatal felnőtteknél már az iskolai oktatás során el kell kezdeni az önálló életre felkészítést és a pálya-orientációt. A szakképzéssel párhuzamosan indul a munkahely és az önálló élet színterének, a lakóotthonnak a megteremtése. Kísérleti csoportunk 10 osztályos általános iskola után 2×2 éves szakképzésben vesz részt integrált osztályként.

Kiscsoportos lakóotthonok
Különböző típusú lakóotthonokat működtetünk, így az Andor utcában, 3 panellakásban 15 középsúlyos személy él segített önálló életet. A Sarokház lakóott­hon 12 személynek ad otthont egy nagyobb családi házban, a Csengery utcai pedig egy nagy belvárosi lakásban kilenc embernek. Lakóotthonainkat modellnek szánjuk, különböző igényű szülőcsoportok, civil szervezetek számára.

SALSA lakások
A SALSA lakásokba olyan „teljesen” önálló kliensek költöznek, akik átmeneti otthoni vagy lakóotthoni keretek között tanulták és gyakorolták az önállóságot és olyan magas szintre jutottak, hogy már kisebb segítséggel saját lakásban tudnak élni, magukat anyagilag is képesek fenntartani. A SALSA lakásokba beköltöző klienseket kezdetben, a beszokás, betanulás idején gyakrabban, később hetenként csupán egy-két alkalommal látogatja a segítő, ugyanakkor telefonon vagy akár személyesen bármikor elérhető, hogy az éppen aktuális kérdések, az egészségi problémák megoldását, a pénzhasználatot, a gazdálkodást, a lakásfenntartást segítse.

Munkahely, munkahelyteremtés
Az Alapítvány védett munkahelyet működtet, ahol 80 fő számára biztosít munkát és kereseti lehetőséget. Lakóink integrált munkahelyeken történő elhelyezését támogatott foglalkoztatás nevű programunkban oldjuk meg. Az önálló jövedelem az értelmi sérültek önálló életének legbiztosabb alapja.

Közös Ellátó Csoport
A Down Alapítvány Közös Ellátó Csoportjának alaptevékenysége a Down Alapítvány klienseinek holisztikus szemléletű ellátása: mindazon szolgáltatások nyújtása, amelyek az egyes intézmények kötelező tevékenységéből kiesnek, vagy amit célszerűbb, gazdaságosabb, hatékonyabb közös ellátásként végezni.

A Down Alapítvány Foglalkoztatási Centruma
A Foglalkoztatási Centrum, a Lágymányosi utca 15. alatt,  egy sor szolgáltatásnak és két kézműves műhelynek ad otthont.

Itt kaptak helyet a Down Alapítvány foglalkoztatással kapcsolatos projektjeinek irodái, az intézményen belüli foglalkoztatás (rehabilitációs és munkára felkészítő) központi ügyintézése, a támogatott foglalkoztatás központja, a gyógypedagógiai felmérések valamint a pályaorientációs és munka-alkalmassági felmérések vizsgáló laboratóriuma, valamint a műhelyekben előállított termékek értékesítésének központja.

A látványműhely tevékenysége megtekinthető az utcáról, de odabent is szívesen látjuk az érdeklődőket.

Szabadidős programok, tehetséggondozás
Az Alapítvány intézményeiben az önálló életre történő felkészítésen kívül egy sor egyéb tanfolyam, terápiás és kreatív foglalkozás zajlik, nyaranként több száz fő nyaraltatását oldjuk meg Balatonon az Alapítvány saját nyaralójában és a dobogókői hétvégi házában.

 

Az Alapítvány elnöke: Dr. Gruiz Katalin
Tel.: 363-6353
Tel/fax: 273 1107
E-mail cím: [email protected]

Forrás: